Jetelovy reportáže

XenaCon 2001

Upozorňuji, že paměť má je děravá a ne vše se stalo tak, jak popisuji. Snažil jsem se však maximálně přiblížit skutečnosti:)

Víkend od třetího do pátého srpna roku 2001 se zajisté zapíše do několika srdcí zlatým písmem, neboť v tomto čase po všech těch PSSTConech, Babylon 5 maratónech a Star Wars conech povstali i čeští xenité. Ano, o tomto slavném víkendu se konal první veřejný XenaCon.

Podobně jako dnes již téměř legendární Elfconu, i XenaConu dal vzniknout Internet. I přesto, že těch, co uctívají princeznu bojovnici není tolik jako fandů světelných mečů nebo plešatých kapitánů hvězdných lodí, na rozličných diskusních serverech se jich urodilo několik desítek. A proto si jeden pražský student jménem Mirek řekl, že by možná nebylo od věci uspořádat slezinu takto poznamenaných, a netrvalo dlouho a na netu se objevil dotazník, co že bychom si tak na tom conu představovali. A protože nadšencům štěstí přeje, podařilo se sehnat prostory pro con, občerstvení i zajistit veškerou potřebnou techniku a conu nestálo nic v cestě.

Když jsem v pátek po mnohahodinové cestě totálně nevětraným vlakem vypadl na perón v zapadlé vesničce Borač kdesi na Tišnovsku (mimochodem, elfconí Rožná je asi o tři zastávky vlakem dál:)), vydal jsme se na blind směrem, kterým jsem tušil náves či co to v takovýchhle obcích mají, a zanedlouho jsem spatřil na zemi se povalující papír se šipkou, navádějící ku mnou hledanému XenaConu. Zde jsem se také setkal se dvěma zbloudilými dušičkami ze Slovenska, které jely stejným vlakem, i vydali jsme se naznačeným směrem a po několika desítkách metrů dorazili jsme k pomenší budově na břehu říčky. "Obecní úřad," stálo na dveřích. Odvážně jsme tedy vstoupili, neboť hned vedle visící plakát naznačoval, že jsme na správném místě. A byli jsme.

V rozměrném sále již sedělo několik nadšenců, kteří pozorovali, jak se instalují videa, televize, projektory a jiná zobrazovací technika, odložil jsem si tedy zavazadlo ke zdi, 300 Kč k Mirkovi do šrajtofle a jal se přihlížet všeobecným přípravám. Posléze jsem se chopil bloku a tužky a počal cosi spisovat a než jsem se nadál, bylo v sále o hodně víc lidí, venku bylo o hodně větší šero a XenaCon právě oficiálně začínal. Hlavním lákadlem pro návštěvníky conu mělo být promítání dílů ze šesté sezóny, která u nás zatím v televizi nešla (a jak to tak vypadá, tak ještě dlouho nepůjde), zahájili jsme tedy dvěma epizodami z této sezóny, konkrétně "Send in the clones" a "Old Ares had a farm". Poté byl na programu pro ty nostalgické typy mezi námi pro změnu úplně první díl Xeny "Sins of the past", po kterém venku následoval táborák a opékání buřtů, to pro ty žravé typy mezi námi. Načasování bylo dokonalé, protože když si poslední hladovci dopekli svoje buřtíky, spustil se pomenší deštík zvíci tropického monzunu provázený sborem klikatých světýlek jménem blesky, které vzápětí vyhodily elektřinu v celé vesnici. Chopil jsem se společně s Molirem toho nejdůležitějšího, co se venku nacházelo - erární bečky s Černou horou, a společným úsilím se nám pivo podařilo zachránit. Protože se elektřina netvářila, jako že by chtěla opět naskočit, chvilku jsme si užívali temného středověku a já se pak odplížil zdechnout do houští. Tedy... do spacáku.

Sobotní ráno začalo nezvykle brzy, již krátce po osmé začal projektor na promítací plátno vrhat další xení díl pro nostalgické slintaly. Ti mohli tentokráte ronit ústní sekret nad Callisto ve stejnojmenné epizodě, ti sadističtější pak mohli juchat nad tím, jak Joxer dostává od Gabi přes tlamu. Během dopoledne se pak nic moc zajímavého nedělo, nepočítám-li třeba promítání "Heart of darkness" (kterak Lucifer k peklu přišel) či obzvláště mňamózní "The Abyss" (pečete-li člověka, nezapomeňte jej dobře pomazat grilovací omáčkou, svázat do kozelce, nabodnout na rožeň a do úst vetknout trubičku, aby se nám dobře propekl i zevnitř:)). Někdy ke třetí hodině se počalo schylovat k jednomu ze zlatých hřebů conu - nechali jsme Xenu Xenou a zcela brutálně jsme se přežrali pečeným prasetem, které bylo skutečně excelentní a organizátorům za to patří můj dík. Jelikož se venku opět začalo schylovat k bouřce, bylo rozhodnuto, že další zlatý hřeb bude následovat. Tímto drahocenným klincem byl "A Friend in need", vůbec poslední díl seriálu o Xeně, ultradějový, ultrabrutální a ultrajaponský. Kromě toho jsme si v sobotu užili ještě vysoce obskurního vědomostního pseudokvízu se skutečně zvrhlými otázkami, na které neznali odpovědi ani ti, kteří je vymýšleli, několik dalších xeních epizod, třeba "When fates collide" z alternativního světa nebo "Soul possession" o tom, jak to bylo s Xenou a Areem, anebo jsme se mohli pobavit u nepodařených záběrů z natáčení. Když padla tma, vychrlil projektor na plátno další velmi očekávanou záležitost, a sice tzv. severskou trilogii, sestávající z dílů "Fellowship of the ring" ... eee, blbost, "The Rheingold", "The Ring" a "The return of the Valkyrie". Tento vysoce koukatelný mix Xeny, Beowulfa a Prstenu Nibelungů pak ukončil oficiální sobotní program, neoficiálně se ještě našlo pár zájemců, kteří na videu sledovali něco dílů s Amazonkami. Já vydržel jen na "Dangerous prey" a pak jsem se oddálil usnout.

V neděli jsem vstal již něco před devátou, posnídal jsem piškoty s paštikou, zabalil si a zatímco ostatní sledovali "Who is Gurkhan?", po anglicku jsem se vytratil...

A co říci závěrem? Nemůžu jinak než vzpomenout na Elfcon, u jehož zrodu jsem téměř stál, shodují se jak okolnosti vzniku, tak návštěvnost, místo conání i skvělá atmosféra. Letos šlo hlavně o promítání toho, co většina lidí u nás zatím neměla šanci vidět, věřím, že příště se vyskytne i něco té teorie, že přijde víc lidí, ale že zároveň zůstane zachována ta přátelská a téměř rodinná atmosféra. A prase a pivo, samozřejmě:)))

Xeniti, Jetel (nebo aspoň já) vám drží palce!

Skogen


To je vše, přátelé