Jetelovy reportáže

PSSTCon

Poslední dobou se nám cony množí jak houby po dešti, a tak není divu, že když si takhle vykračujete po Praze, ze zapařené scifistické země na vás najednou vykoukne takový malý neduživý hříbek. Podíváte-li se na něj zblízka, možná si všimnete malého komunikátoru. V ten okamžik vám dojde, že čeští trekkies se konečně rozhoupali a uspořádali si vlastní con, con pouze o Star Treku. A také vám dojde, že než se nadějete, hříbek doroste olbřímích rozměrů...

V sobotu 21. října 2000, asi kolem osmé ráno, naše klasická vesměs netrekistická skvadra vyrazila od Kajmana a zamířila kamsi kousek za centrum Prahy (Pražákům se omlouvám, leč v hlavním městě se příliš neorientuji). Škola, kterou na celý víkend trekkies obsadili, byla nalezena poměrně bez problémů, dvě stovky a půlka další opustily naše peněženky a byli jsme vpuštěni. Právě probíhající představení prvních čtyř sezón Voyageru jsme oželeli a šli jsme se ubytovat do tělocvičny, kde nás velmi pobavili dva mladíci, kteří si začali vybalovat věci přímo na našich spacácích a hrozně se divili, když se nám to nelíbilo. Inu, trekkies:) Pak jsme ještě chvilku probírali všechno možné a na desátou jsem se vydali na slavnostní zahájení.

Paluba 1, kde se mělo zahájení odehrávat, však byla dimenzována na nepoměrně menší množství lidí, než kolik se jich snažilo dovnitř vecpat, takže jsem zůstal stát na chodbě, kam k mým uším občas dolétlo nějaké to slovíčko nebo výbuch smíchu. Čas jsem si krátil počítáním lidí i jiných ras navlečených do různých uniforem a ověšených startrekovskými cingrlátky, ale když jsem jich napočítal přes třicet a stále se trousili další, vzdal jsem to. Když organizátoři skončili s představováním jejich coního robátka, byl nejvyšší čas přesunout se na Palubu 2, kde měla Hana Vittková přednášku s tajemným názvem "Hvězdná Flotila hrající zpívající". Jak již název napovídá, šlo převážně o hudbu a zpěv, i když některé ukázky (filmové i zvukové) obsahovaly spíše pokusy o výše zmíněnou činnost. U některých filmových ukázek převážně z původního seriálu jsme dokonce řvali smíchy, na druhou stranu útržky hudby a zpěvů pouštěné z kazeťáku příliš nezaujaly a posluchači místi počínali dosti nahlas kecat. Po tomto příspěvku jsem si dali menší pauzu, abychom mohli zavítat o hodinu později k Erellovi, který popisoval své zážitky s dabingem ST do češtiny, kde fungoval jako něco na způsob poradce, a pak se snažil odpovídat na otázky z davu. Erell nás ale nezajímal tolik jako Gror, který jej vystřídal na vyhřáté židličce přednášejícího. Musím ale přiznat, že takové téma, jakým je "Fantasy v ST" se dalo zpracovat nepoměrně lépe a poutavěji - Gror se zaměřil hlavně na dlouhé pasáže textu z knížek, načež prohlásil: "to by mohlo být ve fantasy, přejděme dál". Představoval jsem si spíše hledání podobných postupů, stavby příběhu, porovnání magie a "tajemných" schopností cizích ras nebo tak něco... Grore, příště by to chtělo promakat! Následoval opět přesun na Palubu 2. Tam Ondrej Herec představoval Star Trek jako stydlivou utopii, neboť na mnoha příkladech dokazoval, že sex a erotika je v tomto seriálu tak trochu tabu. Jeho povídání bylo bohužel trochu kratší, než jsme čekali, takže když jsme s čtvrthodinovým zpožděním dorazili, Ondrej zrovna končil. Pak se ale ozvali fanoušci a zasypali pana Herce několika desítkami připomínek k tomuto tématu, odkazovali na různé "erotické" scény, které přednášející zapomněl zmínit a ten si zuřivě dělal poznámky. A pak jsme měli asi dvě hodiny času, tak jsme se šli do nedaleké hospody nabaštit.

Z hospody jsme se vrátili na sedmou hodinu, to byl na programu jeden z vrcholů conu, simultánní dabing dvojepizody ST: Voyager jménem "Equinox". Dabing zajišťovali Holodoctor, Alko, Gudrun, MOmega a hlavně Sylva Talpová, televizní dabérka kapitána Kathryn Janeway. Opět se projevila nedostatečná velikost sálu, takže někteří nešťastníci doslova viseli na skříních nebo byli nalepeni přímo na projekční plátno, ale stálo to za to, neboť všichni dabující předvedli obdivuhodné výkony. Největší aplaus ale dle očekávání sklidila právě paní Talpová, která se po chvilce docela odvázala a její Janeway si na několika místech vesele upravila text - "Můj milý deníčku..." asi vstoupí do dějin:)) Ještě před úplným koncem Equinoxu jsem ale z dabingu utekl, protože na Palubě 2 začínala Františka Vrbenská rozebírat postavy ST z hlediska mytologických archetypů. Kromě jiného jsme se dozvěděli, co má Star Trek společného s Hornblowerem, proč se nejlépe kouká na ST: TNG a co způsobilo ohromný úspěch Star Treku ve světě, načež se klasicky rozvinula debata, kdy se polemizovalo a zodpovídaly se dotazy. A jako vždy, Františka byla prostě fantastická. No a potom jsme rychle přeběhli zpět na Palubu 1, kde už František Fuka připravoval promítání DVD dokumentu Trekkies se simultánním překladem. Tady jsem se přesvědčil, že u nás jsme na tom ještě dobře a že naši fanoušci jsou oproti těm americkým úplně normální - tady se vám nestane, že byste potkali na ulici člověka v pojízdné "rakvi", cvoka, co se nechal přejmenovat na Jamese T. Kirka, klingonské komando vybírající na charitu nebo chlápka, co si koupí za 60 dolarů skleničku s virem chřipky herce ze Star Treku. U nás jsou vlastně všichni ti lidé v uniformách v pohodě, ti je nosí jenom na cony a ne k soudu... "Trekkies" mě tak znechutili, že jsem si šel sednou do "Trojky vpravo nahoře" (to je místnost s bufíkem, ne zubní ordinace) a tam jsem s několika lidmi ještě chvilku nad čajem klábosil a pak na kutě se odebral.

Nedělní ráno bylo krušné, ostatně jako větši rán na conech, ale co se dalo dělat, chtěl jsem stihnout Galaxy Quest, fantastickou parodii na ST (recenzi najdete tady). Když dojely titulky, zůstali jsme a asi potřetí jsme si vychutnali prezentaci Chotěboře jakožto ideálního místa pro konání Euroconu v roce 2002 v podání Vaška Pravdy. Pak nás ještě seznámil s novinkami z paralelně probíhající Podzimní porady SF klubů a nabídl se, že může soukromě poreferovat o dost obsáhleji, čehož jsme promptně využili a asi hodinu jej zpovídali. No, a pak už zbýval jen další blok dabingu, tentokrát bez paní Talpové - epizody Pathfinder a Tinker Tenor Doctor Spy. Dabéři opět předvedli, co v nich je a sklidili bouřlivý potlesk. Nakonec už jen Londo přečetl zdravici Fandomu fanouškům Star Treku, Alko s Holodoctorem všem poděkovali a con ukončili a já si oddechl - Treku jsem měl už plné zuby:)

Musím přiznat, že trekkies se vytáhli - uspořádat con, na kterém poběží v několika paralelních liniích čistě ST program, na který navíc přijde téměř 300 lidí, zajistit kvalitní hosty, to všechno musí dát pořádnou fušku. A já to jako netrekkie oceňuji: klobouk dolů, pánové, i když Star Trek už nechci ani vidět. Minimálně do příštího ročníku:))

Mimochodem, taková kuriozitka - po čistě nekuřáckém Raukonu se nám objevil čistě NEALKOHOLICKÝ con!!! Nevídané, i když zdá se, že to nikomu nijak výrazně nevadilo:)

Skogen


To je vše, přátelé