Jetelovy reportáže

Pragocon 2000

Pragocon 2000, letošní první con, se konal od soboty 29.1. do neděle 30.1. překvapivě v Praze, konkrétně v gymnáziu v ulici Arabská. Jelikož se v Praze moc nevyznám, měl jsem trochu strach, jestli tuto ulici zastrčenou kdesi na sídlišti v Dejvicích najdu, ale z důvěryhodného zdroje jsem se dozvěděl, že se objekt školy nachází hned vedle night clubu, a k tomu vedly šipky již z poměrně velké vzdálenosti. Gympl byl tedy nalezen bez problémů, já jsem mohl vstoupit a zakoupit si vstupenku na můj první Pragocon.
Poté, co jsem vypláznul dvě stovky za vstup a privilegium zůstat v objektu školy po desáté hodině večerní, prohrábl jsem zvědavě obsah igelitky, kterou jsem byl u vstupu vybaven. Obsahovala program conu, nálepku, sborník povídek a jedno číslo jakéhosi podezřelého časopisu jménem IQ, vydávaného Mensou. Mohlo to být i lepší, ale nestěžuju si. Pak jsem s překvapením zjistil, že vyhrazená šatna je nacpaná k prasknutí a školník nehodlá otevřít další, rezignovaně jsem nacpal svou péřovku do igelitky s materiály a vydal jsem se zkoumat plánek školy s vyznačenými třídami, kde probíhal program. Nedokážu pochopit, proč všechny třídy nebyly v jednom nebo dvou patrech, ale možná nás organizátoři chtěli udržet v kondici:-) V přízemí byl lokalizován bufík a stánek s knihami, první patro obsadila "SCI-FI místnost" a "Futurologický kongres", v patře druhém úřadovali trekkies a úplně nahoře jelo video. A mezi tím samozřejmě spousta kumbálů pro DrDisty, kartičkáře a podobnou havěť.
Po letmém prohlédnutí programu jsem zamířil na Grorovu přednášku o třech zákonech robotiky. I když Asimova zrovna dvakrát nemusím, nejen že jsem z přednášky neutekl, ale dokonce se mi velmi líbila. Gror pouze dogmaticky neomílal ony zákony, ale naopak uváděl příklady jejich nedokonalosti a konflikty mezi nimi. Po skončení jsem po schodech vystoupal do výšin a skončil jsem na Vulkanu. Ve Star trek místnosti právě Surek referoval o historii této planety a jejích obyvatel. Přednáška byla informačně velmi hodnotná, i když relativně krátká. Proto jsem bez větších problému stihl ještě blok Ikarie, Vaška Pravdu a informační půlhodinku o Parconu 2000 a 2001 o patro níž.
Pak přišly programové změny, které mi tak trochu udělaly čáru přes rozpočet. Promítání dvojepizody ST Equinox se simultánním dabingem se přesunulo na šestou hodinu, ale vše nakonec dopadlo k mé plné spokojenosti. Projednou jsem se vykašlal na Neffa a zůstal jsem na Babylonu 5, odkud jsem pak přeběhl na Františku Vrbenskou. Františka se tentokrát odklonila od fantasy a zabývala se psychikou lidí v budoucnosti. Jako vždycky nezklamala. Poté co skončila jsem se nadsvětelnou rychlostí přenesl na povídání Františka Fuky o překladu a dabingu Star Wars a o filmech vůbec, doprovázené senzačními videoukázkami a trailery. Pak jsem bleskově hopnul na autorské čtení Františky Vrbenské, načež jsem se na zbytek dne usídlil v doupěti trekistů. Napřed nás Momega oblažoval datováním událostí ve světě Star Treku (nutno říci že velmi zajímavým datováním velmi zajímavých událostí) a pak jsme spolu s několika dalšími odpadlíky vypudili trekkies kamsi pryč a na videu jsme pouštěli skvosty typu Blade Runner Directors cut, Akira, Highlander, Killer nebo Vetřelci, což nám vydrželo až do časných ranních hodin.
Ráno u videa panovala natolik uvolněná atmosféra, že jsme s Wellem prosadili v televizi jdoucího Disneye, následovaného Power rangers a Smolíkovými. Vysmátý jsem pak zůstal na přijímačkách do Starfleet Academy, kde jsem s překvapením zjistil, že bych i se svými minimálními znalostmi Star Treku pravděpodobně prošel prvním kolem, kdybych nebyl línej a zkoušek se zůčastnil:-) Pak se všichni někam rozprchli a já si šel sednout do Futurologického kongresu, kde jsem vyslechl něco bludů o internetu. Pak se tamtéž konala velmi zajímavá přednáška o velmi zajímavých bytostech, totiž o vlkodlacích. Paráda. Když vlkodlaky vystřídal Semerád, zbaběle jsem prchnul a chvilku jsem se nudil na vyhlášení ankety Mimozemšťan roku. Pak nějakou dobrou duši napadlo uspořádat opakování Equinoxu, což jsem s nadšením přijal. Tímto ještě jednou děkuji všem dabujícím, něco podobného jsem ještě nezažil:-) A hned jak Voyager odsvištěl zase někam do hloubi Delta kvadrantu, skočil jsem si na tombolu, kde jsem vyhrál další sborník povídek a cínovýho paňáčka a tím jsem con (jeho oficiální část) úspěšně zakončil.
Když nás všechny dost nevybíravým způsobem vyhodili z budovy, spolu s Wellem, Kajmanem, Grorem a Blackym nás zavedla Gudrun do útulné podzemní putyky, kde jsme ještě asi dvě hodiny rozebírali všechno možné. Ale všechno jednou končí a čas odjezdu vlaku se blížil, proto jsme se všichni dopravili na nádraží, Gudrun, Kajman a Gror nám zamávali a já, Well a Blacky jsme zamířili zpět do rodného Ústí.

Skogen


To je vše, přátelé