Jetelovy reportáže

Jarní Porada SF klubů 2001
(7.4.2001, Březová nad Svitavou)

Když jsem byl malý, ptal jsem se rodičů: "Jak vlastně probíhá Porada sci-fi klubů, co se tam děje, mám se těch lidí bát?" Ale rodiče nevěděli a knihy mlčely, proto nezbylo než založit vlastní SF klub a na poradu se vypravit. I stalo se. 14. srpna 2000 byl založen SFK Jetel, na Miniconu 2000 se stal oficiálním členem Fandomu a v sobotu 7.4. 2001 už jsme se se Skogenem blížili ku Březové nad Svitavou, abychom zažili Jarní Poradu SF klubů. Ano, je to tak lehké.

S námi putovali Gudrun a Gror ze sesterského klubu Kaliban (vyzbrojeni navíc hlasovacím právem Klubu Julese Vernea), Keplík a Iva, elfí velvyslankyně Michaela Bronce. V tomto složení jsme také strávili předchozí odpoledne, večer a noc, kdy se konal Kalitel, tradiční akce pořádaná našimi dvěma kluby. Mezi hlavní hvězdy tohoto Kalitele patřil nakládaný hermelín z jetelí dílny, mimořádné vyzrálý a chuťové buňky důmyslně ukájející. Noc se nám trochu protáhla, takže jsme do Březové dorazili ve stavu větší či menší ospalosti, přesto však odhodlaní a s mladistvým úsměvem vepsaným do tváří (pravda, v některých případech byl vepsaný trochu nečitelně).

Penzion Pohoda, kde se Porada konala, nebylo těžké najít, ale vstoupit do něj vyžadovalo odvahu. Šedivý kvádr, z jehož oken na nás upírají vráskami opletené pohledy dinosauři Fandomu - takový byl můj první dojem, nepříliš odpovídající tomu, co bych si pod slovem "pohoda" představoval. Přesto jsme se osmělili a rozrazili dveře oné stavby - a vskutku, dojem ze zevnějšku jako vždy ztratil svou moc, hned jak byl poznán obsah; během několika málo hodin jsme přišli na to, že v Pohodě skutečně panuje pohoda. Pozdravili jsme se se známými tvářemi (Zdeňkem Rampasem, Vaškem Pravdou, Pagim, MOmegou, Londem, Rybkou..), zasedli ke stolům, objednali si kafe... a začali schůzovat.

Předsedající Pagi přednesl program porady a veškerou diskusi výborným způsobem usměrňoval, takže žádný bod nezabral příliš času a brzy bylo rozhodnuto o dalším osudu webových stránek Fandomu (budou stále lepší, až budou nejlepší - a teprve pak na ně bude dělána náležitá reklama), o udělení Mloka a nakonec Ludvíka. Osobně bych sice uvítal, kdyby se ceny Mlok a Ludvík vyhlašovaly v opačném pořadí, ale jinak jsem neměl k hlasování (ani k jeho výsledkům) žádných připomínek.

V 15:15 byla samotná porada ukončena a začaly debaty v kuloárech, prohlížení fotografií z akcí pohlcených časem, procházky po krásném okolí penzionu, maštění speciálních Melkorových karet se známými tvářemi Fandomu, zpěv a další příjemné kratochvíle. Atmosféra byla příjemná, obsluha baru ochotná a rychlá a my se až překvapivě dobře bavili... k žádnému velkému promísení množin "dinosauři" a "neofani" sice nedošlo, ale myslím, že můžeme mluvit o příjemné koexistenci a i výhledově bezproblémové spolupráci.
Po mnoha čajích, několika talířích guláše (v mém případě pak několika rohlících se sýrem) a romantické vycházce rozbahněným nočním lesem se naše skupinka uložila ke spánku. V nedělním dopoledni nezbylo než rozlepit očka, se všemi se rozloučit a odputovat, někdo do Brna, jiný do Prahy. Tak tedy skončila moje první Porada SF klubů - a já jenom doufám, že zdaleka nikoli poslední, protože se ukázala být akcí nadmíru kvalitní.

Tož tak..

Well


To je vše, přátelé