Jetelovy reportáže

Istrocon 2002
(13.-15.2002, Bratislava)

13. - 15. September, toť bylo datum vyhrazené -teď již možno říci- největšímu československému Conu pořádanému v Bratislavě. Jeho oficiální název byl Istrocon HP 2002. Proč HP? Organizátoři vysvětlovali zkratku jako HyperPriestor, nicméně pozorný návštěvník si mohl všimnouti mnohé techniky zapůjčené firmou Hewlett & Packard.
Než jsme však dorazili do SÚZy, kde byl Istrocon tradičně pořádán, měli jsme s naší komukační grupou malou noční zastávku v Brně u Berenů a Tinčů, kde po nás celou noc skákal malý hravý kocour s ostrými drápky. Nejhůře to odnesl Keplík, který nestačil skrýt obličej pod spacák :)

V pátek dopoledne nastal přesun do Blavy, následné courání po městě, čímž byl zabit čas do začátku akce. Egon se snažil fotit nějaké nudné baráky, tak jsem mu vylepšoval kompozici svojí přitomností v záběru :) Když se čas nachýlil, vyšplhali jsme se na kopec, vystáli trošku delší frontu, a jali se studovat program a matrjošky. To druhé celkem nic moc, ni placka, zato program byl na dva dny velmi bohat. Jako první bod našeho nájezdu byl vybrán příspěvek slovenské tolkienistické spoločnosti, která sama o sobě příliš zajímavá nebyla, nicméně v titulku byl napsán pan John Franklin Howe, jenž proslul ilustracemi tolkienova díla a společně s Alanem Lee se podílel na výtvarných návrzích pro filmové zpracování Pána Prstenů. Naneštěstí pan Howe dorazil až na posledních 20 minut, které byly poněkud kvapné a zmatené. Ale i tak to bylo příjemné setkání s velmi milým a charismatickým člověkem. Hned poté jsme si vyslechli Františku Vrbenskou, kterak rozebírala tématiku rytířstva a rytířského chování. Přednáška toť byla velmi hodnotná, a to jak po stránce obsahové, tak i z hlediska zábavného. Následně jsme trochu zmateně obhlíželi terén a sondovali, kde se co zajímavého děje, bohužel díky nešťastnému zpoždění slovenské předpremiéry filmu Resident Evil, byl posunut i začátek King Size, do které jsme se tedy také netrefili, a tak jsme vyhledali azyl v soukromém apartmá, kde probíhala oslava narozenin.

Sobota začala tradičním sháněním potravy a zvolna přešla v návštěvě promítání filmu Zaklínač, kterýžto byl puštěn v původním (tedy polském) znění. K této produkci se přidala simultánní slovenská překladatelka s evidentně polskými předky, neb místy byl překlad (krom toho, že byl značně zpožděn) velmi podoben originálu. To ovšem na kvalitě filmu neubíralo (ono taky nebylo již kde brát), naopak dodávalo mu to nový rozměr :) Po této duševní očistě následoval balzám a to diskuze s panem Howem, který si i přes svoji jemnou ostýchavost získal zcela nepochybně sympatie celého publika. Ihned po této debatě bylo promítáno Společenstvo Prstenu, které jsem ale oželel, jelikož jsem spolu s další velkou skupinou člověků okupoval stoleček, u kterého pan Howe dával autogramy a případné obrázky do přinesivších materiálů. Já jsem ukořistil věc zcela nepochybně ojedinělou a to portrét Petera Jacksona v Gandalfím klobouku nakreslený přímo Johnem Howem do mé knížky Společenstva :) Na své uvedení v minulost čekalo ještě udílení cen Istron a to rovnou v deseti různých kategoriích. Zde SFK Jetel získal jednu cenu a to za nejlepší fantasy knihu roku prostřednictvím Františky Vrbenské :) V tombole, která na udílení cen navazovala, jsme vypozorovali zajímavý jev, a to podivně časté výhry různých spoluorganizátorů a jiného s organizátory spjatého lidu, čím to? :)

Jelikož na neděli nebyl plánován žádný program (resp. byl, nicméně nic co by nás alespoň názvem uchvátilo) a tak bylo rozhodnuto vyraziti na cestu již brzy nad ránem. Čas jsme si proto ukrátili shlédnutím polského filmu Sexmise, jež to je kultovní klasikou. Za povšimnutí stálo ještě Náhodné setkání s Johnem Howem ve tři hodiny ráno, kdy nám dával přednost ve dveřích a popřál nám Good Luck, čehož jsme měli zapotřebí, neb začalo krutě pršet a k nádraží to bylo přeci jen pár kilometrů. Zbytek dne se již odvíjel pouze ve znamení zmeškaných vlaků, hledání náhradních spojů a deseti hodin strávených ve vlacích a na nádražích.

Celkový dojem z IstroConu jest velmi pozitivním a budiž pochváleni organizátoři za zpunktování této velké a zárověň i zábavné akce. Zcela jistě by si nikdo neměl nechat ujít příští IstroCon, který bude bohužel zároveň i posledním.

Wessi


To je vše, přátelé