Jetelovy reportáže

ComiczCon 2000

Byl krásný pozdně letní den a Well se jako každý večer vydal na toulky netem. A jak se tak projíždí po informační dálnici, narazí najednou na zmínku o jakémsi ComiczConu. Byl jsem s tímto seznámen, slovo dalo slovo a já si do deníčku zapsal: 30. září, Praha, ComiczCon.

Po drobných cestovních peripetiích a s krátkou (plánovanou) zajížďkou do Mostu naše jetelí komando společně s Grorem dospělo na Florenc. V Govindě jsme rychle zaplnili žaludky a zamířili do Dejvic, odchytili jsme Gudrun a Keplíka, nasedli na autobus číslo 218 a nechali se odvézt na konečnou. Tam stačilo přeběhnout silnici a byli jsme na místě.

Sotva jsme lokalizovali vlez do budovy, čekalo nás velmi nemilé překvapení - předpremiéra amerického filmu X-Men, kvůli které většina naší skupinky na con směřovala, se ruší!! Chvilku jsme postávali před budovou a zvažovali, má-li cenu jít dovnitř. Nakonec jsme se rozhodli to risknout, zaplatili jsme 40 těžce vydřených korun českých a vstoupili do sálu.

První, co jsme uviděli, byl Ondřej Neff. Stál ležérně opřený o pódium a asi padesátce zájemců vykládal o psaní comicsových scénářů. Rychle a tiše jsme se tedy usadili a měli jsme tak možnost vyslechnout povídání o spolupráci s Kájou Saudkem, o nadějných autorech a o situaci českého comicsu všeobecně. Během toho, co hovořil, objevili se i Zdeněk Rampas, Pagi a Egon Čierny. Asi půl hodiny poté, co jsme přišli, se Ondřej rozloučil a všichni přítomní vydali se objevovati krásy místního baru. Když se všichni napojili, zaútočila manga. Přednášky o tom, co to vlastně manga je, jsem se nezúčastnil, ale z důvěryhodného zdroje se ke mně doneslo, že byla velmi zajímavá a dokonce i zábavná. Já jsem v inkriminované době ucucával u baru pivo, obdivoval místy i velmi kvalitní comicsové ilustrace českých autorů, prohrabával se u stánku novými i staršími Spidermany, Silver Surfery a podobnou verbeží a konverzoval s přáteli. Když japoncofilové skončili, dýchavičný pes Eda uvedl svého pána Netopejra, který společně s autory křtil nový čistě český comics jménem (Ruddy). Autoři příliš sdílní nebyli, takže byl z diváctva náhodně vybrán jeden osob, který inkriminovaný comics dostal darem, a jelo se dál. Následovalo povídání o polském comicsu - šlo o stručný asi půlhodinový průřez historií obrázkových příběhů u našeho severního souseda a seznámení s několika základními časopisy.

O přestávce studovali jsme programy pražských kin a ejhle, co to nevidíme - v Galaxii běží od půl osmé v předpremiéře právě film X-Men!! Řekli jsme si tedy, že počkáme ještě na blok vydavatelství Crew a pak utečeme do kina. Crwáci na sebe nenechali dlouho čekat, pohodlně se usadili na pódiu a počali vysvětlovati, jakže to s tím jejich vydavatelstvím je, že se pohádali s grafickým studiem, že jedou odznova a tak vůbec... Vypadali, že se nenechají utišit, a protože již bylo kolem půl šesté, naše skupinka se v tichosti vytratila, opustila con a vydala se na opačný konec Prahy, tam, kde tušila Galaxii...

K našemu údivu nejen, že v Galaxii X-Men dávali, ona byla dokonce i volná místa! Směnili jsme tedy další korunky za lístky, skočili si nakoupit a čekali jsme na začátek promítání. Zcela neočekávaně se objevil i Honza Pavlík a hned bylo veseleji. Po promítání (film byl fantastický, všem doporučuji) nás čekalo ještě jedno překvapení v podobě reklamní akce, kdy každý dostal plechovku Velveta. Všichni jsme si tedy tím pěnivým dryákem připili, celou akci zhodnotili a dospěli k názoru, že se to všechno nakonec celkem povedlo:-) Tož tak.

Skogen


To je vše, přátelé