Jetelovy reportáže

Bohemiacon 2000

Slunce pražilo jako zběsilé, rtuť teploměru se usídlila někde nad hranicí třiceti stupňů Celsia, prodavači zmrzliny a provozovatelé koupališť si mnuli ruce tak intenzivně, že se málem vznítili, a pravověrní scifisti zamířili na Bohemiacon 2000. Ten se konal již tradičně v budově ústecké pedagogické fakulty UJEP ve dnech 17. až 20. srpna 2000 a všichni byli zvědaví, jak se tento ročník organizátorům po loňské odmlce povede.

Protože jsme spolu s Wellem již od 14. srpna pořádali Aussicon, rozhodli jsme se Bohemiacon jako doplněk této akce navštívit:-) Zaregistrovat jsme se skočili již ve čtvrtek. Když Well nafasoval materiály (chyběla placka a plakát, styďte se!), málem upadl do kómatu - zjistil, že v programu je napsaná jeho přednáška, o které nevěděl. Popřáli jsme mu upřímnou soustrast a druhý den (tj. pátek) ráno vyrazili jsme na první přednášku, zatímco chudák Well prchal domů připravovat svůj příspěvek.

Páteční program by se dal nazvat chudým, zvláště dopoledne nebylo téměř do čeho píchnout, a pokud nepočítám asi čtvrthodinovou přednášku o ústeckých strašidlech a nadpřirozených bytostech od jedné hodiny, tak odpoledne vlastně taky ne. Navíc se do scifistického hemžení neustále pletli budoucí studentíci, jelikož měli dopoledne v aule zápis - celkem chaos:-) Program se pořádně rozjel až v sedm večer, kdy Mirek Sábo slavnostně odpískal začátek conu. Od osmi byla na řadě nejzářivější hvězda všech conů, vědomostmi sršící a až přehnaně skromná Františka Vrbenská, která se tentokrát rozhodla pro téma "ženy bojovnice" a byla jako vždy zcela fantastická. Předčítala ukázky, vyprávěla japonské legendy, pohotově reagovala na poznámky z řad diváctva a vůbec, byla zkrátka dokonalá. A nebyl jsem jediný, kdo zklamaně protáhl obličej poté, co se lehce po desáté o svá práva přihlásil Leonard Medek. Ale i on, ač trochu zastíněn Františkou, posluchače uchvátil povídáním o upírech, jejich vlastnostech a slabostech. Tyto dvě přednášky kazilo pouze jedno - totálně nevětraná aula, která kolem jedenácté večerní připomínala spíše saunu. O půlnoci se končilo a všichni byli vyhozeni z budovy, kterážto se zamykala.

Krušná jsou rána nejenom opilcova, ale i toho, kdo jde spát ve čtyři ráno, neboť celou noc se provozoval zpěv a kytara... Proto jsme se na con dostavili až v jedenáct a zamířili jsme na "Popravčí doupě" Cyrila Broma. Asi nemám ten správnej DrĎáckej pohled na věc, ale huhlavé divadlo mi přišlo vyloženě trapné, snad až na Františku Vrbenskou v roli skřeta intelektuála a slečny hrající housenku. A jelikož doupě bylo popravčí, tak se Cyril Brom za pomoci lahve tuzemáčku klasicky sťal:-) No, ve dvanáct jsem z divadýlka odběhl na Vaška Pravdu, který zasvěceně hovořil o Fandomu, dozvěděl jsem se spoustu zajímavých věcí. Od jedné jsem si pak na chvilku hópnul na Hroší kult Richarda Klíčníka.

Ve dvě měl původně nastoupit Ondřej Neff se svým autorským čtením, ale jelikož byl na dovolené, zaskočila za něj Františka Vrbenská a dokončila svou přednášku o ženách bojovnicích a posléze pohovořila spolu s Richardem Šustou na téma knihy na Internetu. Tohoto povídání jsem se již bohužel nezúčastnil, protože od tří měl začínat Well s Pánem prstenů. Well měl veškeré materiály v elektronické podobě, bylo proto nutné mít k dispozici počítač. Tento dorazil s asi půlhodinovým zpožděním a pak již druhá nejlepší přednáška (hned po Františce) Bohemiaconu proběhla bez incidentů. V šest se Vašek Pravda pochlubil tím, co nasliboval hlasujícím na Euroconu v Polsku, že mu odsouhlasili Eurocon 2002 v Chotěboři a od sedmi jej vystřídala Susan Schwartzová, autorka Perry Rhodana - milá paní, ale Perry Rhodan mi nic neříká a nebyl tudíž důvod se na besedě zdržovat. Podle (ne)zaplněnosti auly jsem asi nebyl jediný s podobným přístupem. Potom jsme šli na vlkodlaky, zajímavá to zviřátka. Od devíti byla tombola a v deset měl jít v předpremiéře film Hollow Man, o který jsme ale díky americkým producentům byli ochuzeni a "náhradní program" - rozhlasové čtení scifi povídek - dle očekávání skončil fiaskem. A tak se naše Aussiconská skupinka opět transportovala ke mně na zahradu, kde jsme strávili noc bujarým halekáním budovatelských písní.

Přišla neděle, poslední den conání. Vstávat se nám opět nechtělo, takže jsme prošvihli příspěvek Lucie a Petry Lukačovičových na téma "Ženské hrdinky ve fantasy". Skočili jsme tedy alespoň na obligátní "O conu po conu", kde se Mirek Sábo tak upřímně omlouval za všechny kixy, že mu každý musel odpustit. V poledne za námi zapadla vrata fakulty a my se rozjeli do všech koutů republiky, abychom se těšili na další con.

Na konec se sluší napsat resumé. Takže: Bohemiacon 2000 potvrdil trend úpadku velkých conů, minimálně co se návštěvnosti týče. Kde jsou ty stovky návštěvníků z minulých let, když letos jich bylo jen něco přes tři sta? Ani s programem se ústečáci moc nevytáhli, vypadal tak nějak řídce, i když zoufalosti programu parconského nedosahoval. Příště by to možná chtělo vykašlat se na neznámou zahraniční autorku a najít nové Františky Vrbenské... Také ona záležitost s avízovanou filmovou předpremiérou by se dala podle mého vyřešit jinak, lépe. Ale dosti šťourání, jinak byl Bohemiacon velmi příjemnou akcí, na které se slezli zajímaví lidé a probírala se témata hodná pozornosti. A že měl pár much? Ukažte mi, který con mouchy nemá! Už se těším na příští rok.

Skogen


To je vše, přátelé