Recenze z Jetele

Star Trek IX: Vzpoura


Star Trek IX: Insurrection, USA 1998, 103 minut
Režie: Jonathan Frakes
Scénář: Rick Berman, Michael Piller
Hrají: Patrick Stewart, Brent Spiner, Jonathan Frakes
Hudba: Jerry Goldsmith

Dva roky utekly jako voda a po famózním First Contactu se na naše plátna nenápadně vplížil další filmový Star Trek, tentokrát již s pořadovým číslem 9.

Star Trek: Insurrection (Vzpoura) je v pořadí již třetím Star Trekem tzv. "nové generace". Posádku NCC 1701 - E Enterprise tedy již netvoří obtloustlý Kirk & his boys (dnes již povětšinou důchodci), vystřídal jej plešatý charismatický Francouz Jean-Luc Picard (P. Stewart), velitel Riker (J. Frakes), android Data (B. Spiner), Klingon Worf (M. Dorn), doktorka Crusherová (G. McFadden), lodní poradkyně Troi (M. Sirtis) a slepý technik LaForge (L. Burton).

A jaká že devítka je? Podle některých znalců přesně sedne do teorie, že na díly s pořadovým číslem lichým se nedá koukat, zatímco "sudé" hraničí s genialitou. Já jsem se však v kině (téměř) celou dobu skvěle bavil. Uznávám, že na osmičku nemá ani náhodou, ale tvůrci prostě museli myslet i na ty romantičtější "trekkies" mezi námi.

Ti bystřejší jistě zaregistrovali slovo "romantika". Ano, ve Star Treku 9 je pár okamžiků, kdy sentimentálním divákům kanou po tvářích slzy a milovníci akce se chystají prchnout ze sálu. Oblažují nás scény, kdy se při polibku Picarda a Anij (D. Murphy) zastaví čas a vzduch začne světélkovat; kdy Troi holí Rikerovi plnovous v pěnové lázni; kdy LaForge s regenerovanýma očima vzdychá nad západem slunce. Musím ale dodat, že podobné zhůvěřilosti jsou (naštěstí) v menšině. Kromě nich je k dispozici morální dilema, hafo akčních scén (přestřelka mezi posádkou a létajícími sondami, souboj Enterprise s loděmi Son´a v mlhovině nebo bezvadná úvodní sekvence s neviditelnými pozorovateli a další) a také solidní dávka humoru - zajišťuje převážně Data a Worf, kterého náhle přepadla puberta:-)

Nyní k příběhu. Zatímco na Enterprise probíhá přijímací ceremoniál rasy žabomloků do Federace, o pár hvězdných systémů dál v místě zvaném Briar Patch plní svou misi několik příslušníků Hvězdné flotily. Pozorují malou populaci lidí na planetce Ba´ku. Vše začne být zajímavé v okamžiku, kdy jeden z pozorovatelů napadne své kolegy a odhalí domorodcům skryté stanoviště výsadku - oním pozorovatelem je android Data.

Jakmile Picard zjistí, co se stalo, okamžitě zamíří s Enterprise k Ba´ku a povede se mu porouchaného Data zastavit. Při vyšetřování incidentu vyjde najevo, že hlavouni Flotily ve spolupráci s rasou Son´a hodlají místní lidi přesídlit. Ale proč? Odpověď je jednoduchá - prstence kolem planety emitují omlazující záření, tudíž má Ba´ku cenu doslova astronomickou. A jak to tak chodí, Picard se staví na stranu utlačovaných obyvatel Ba´ku, a tím pádem i proti celé Flotile.

Technicky je Insurrection zvládnut na jedničku. Příběh od dvorních Star Trek tvůrců, kvalitní kamera, na režisérské židli Jonathan Frakes, hudba od Jerryho Goldsmithe. Co se triků týče, nový Star Trek vaše potřeby také jistě uspokojí. Žádná revoluční triková technologie sice použita není, přesto potěší např. již zmiňovaná sekvence, kdy bojují pozorovatelé oblečení v maskovacích kombinézách, klasický "barevný" vesmír se spoustou mlhovin nebo roztomilý efekt natahování obličeje při Son´aské plastice.

Insurrection se mi prostě líbil a pokud jste schopni překousnout těch pár romantických blábolů (nebo pokud jdete do kina se svojí přítelkyní), rozhodně vám jej doporučuji.

Hodnocení: 8/10

Skogen


To je vše, přátelé