Recenze z Jetele

South Park: Peklo na Zemi


South Park: Bigger, Longer and Uncut, USA 1999, 80 minut
Režie: Trey Parker
Scénář: Trey Parker, Matt Stone
Hrají: Trey Parker, Matt Stone, Brent Spiner
Hudba: Marc Shaiman, Trey Parker

Spas se kdo můžeš! Satan přichází! A Saddám taky! Ale nejsou sami...

Teď vás asi zajímá, jestli jsem se náhodou nezbláznil. Ne, nezbláznil, ten první odstavec skutečně dává smysl. A když ještě přidám jména jako Eric Cartman, Kyle Broslofski, Stan Marsh a Kenny McCormick, už vám pravděpodobně bude jasné, že nic normálního ani čekat nemůžete. Filmový South Park přichází do našich kin, puritánům způsobuje těžké noční můry, šíří kolem sebe vlnu brutálního humoru a výrazivo, za které by se styděl i ten nejotrlejší dlaždič. A navíc je to muzikál.

Fenomén South Parku se sice již dostatečně zabydlel i v našich zeměpisných šířkách, ale pro neznalé raději shrnu, co vlastně South Park je. Takže: South Park je dnes už kultovní seriál o čtyřech průměrných amerických chlapcích, zažívajících ve svém rodném zapadákově neuvěřitelná dobrodružství. To vše ve vyloženě "primitivně" kresleném a animovaném seriálu, oplývajícím dosti nevybranou mluvou, sexem a násilím, vytvořeném Mattem Stonem a Trayem Parkerem. A přesně v tom samém duchu se nese i stejnojmenný film, až na to, že je delší a podstatně tvrdší.

Jak jsem se již zmínil, do South Parku přichází Satan. Tomu ale předchází ještě spousta událostí - první z nich je uvedení nového filmu kanadských komiků Terrance a Phillipa "Ohnivé prdele" (Asses of fire). Eric, Stan, Kyle a Kenny si tuto událost nemohou přece nechat ujít, a tak se menší lstí dostanou na promítání. Když se potom ve škole vytahují novými nadávkami "strejdomrd" (unclefucka) nebo "vyliž mi prdel" (suck my balls) a Kenny nešťastnou náhodou uhoří při pokusu zapálit si prd, jak viděl ve filmu, průser je na spadnutí. Zasáhnou rozzuřené matky a plánují zatčení a popravení Terrance a Phillipa, na něž svalují vinu za zkažení svých hodných synků. Ve svém dábelském plánu uspějí, poprava se koná za pár dní a Satan, kterého jeho milenec Saddám neustále láká k souloži, si mne ruce - krev Terrance a Phillipa je poslední substance umožňující Satanovi ovládnout svět.

Zatímco ne Zemi se schyluje k válce mezi USA a Kanadou, uflambovaný Kenny míří do nebe plného nahých kozatých slečen, odkud je promptně vyexpedován do říše Satanovy. Tam náhodou vyslechne rozhovor Satana a Saddáma o plánované invazi a ovládnutí světa a jako duch varuje Cartmana. Záchrana světa je pořádný důvod k záchraně oblíbených komiků, a proto Stan, Kyle a Eric zakládají hnutí La Resistence.

Jsou zde navíc ještě osobní problémy - Cartmanovi voperovali V-čip, takže po každém sprostém slově dostane elektrošok a Stan hledá klitoris, aby se mu Wendy opět věnovala. A plánovaná poprava se blíží, stejně jako kanadská armáda. A dokonce i Saddám si v pekle balí kufry.

Za pomoci amaterského sabotéra jménem Krtek La Resistance vypracuje odvážný plán na osvobození Terrance a Phillipa. Během vojenské monstrshow (vystupuje psík metající salta, Wynona Ryderová a Velký Teplý Al) by se osvobození komiků téměř podařilo, kdyby Cartman nezvoral svůj úkol a vypnul alarm. Takhle vypadá vše beznadějně - i když Cartman náhodou svede elektriku z elektrických křesel do sebe, čímž si zkratuje V-čip, útočí kanadská armáda a dochází k masakru ne nepodobnému tomu z filmu Zachraňte vojína Ryana. Kyle konečně objevuje gigantický klitoris - rádce, ale ani to neodvrátí smrt Terrance a Phillipa. Satan má volnou cestu a s ním se veze Saddám. Zkáza South Parku a potažmo celého světa je nadosah.

A jak film skončí? Hepáčem:-) Ale tradicionalisté bacha, na konci si Kenny sundá kapucu a jedna věta je mu rozumět!

Jak jsem se již zmínil, film je muzikál. A muzikál velmi povedený. Disney se může jít zahrabat. Všechny písničky v South Parku jsou neprosto profesionální a chytlavé (Uncle fucka si zpívám skoro celej den), i kydž často velmi, ale opravdu velmi vulgární. Když už jsme u té vulgarity - South Park je naprosto nejsprostější film, jaký jsem měl možnost zhlédnout. Četnost výskytu sprostých slov v přepočtu na minutu filmu je naprosto fantastická, přičemž "prdel" je z nich asi nejmírnější. Zvláště ke konci filmu, kdy Cartman pomoci svého porouchaného V-čipu likviduje Saddáma, je koncentrace těch nejtvrdších nadávek až dechberoucí - to bylo vidět i na divácích, někteří z kina vycházeli s dost nevěřícným výrazem v obličeji. A to nepočítám, že se ve filmu objevil až příliš realistický penis:-)

A co říci závěrem? Já osobně South Park považuji za dílo naprosto geniální, satirické, parodizující, zábavné. Co si o něm budete myslet vy, netuším. Pokud se ale při slově "prdel" červenáte a stydlivě klopíte oči, raději do kina nelezte:-)

A mimochodem, všimněte si, kdo tak geniálně napsal titulky:-)))

Hodnocení: 9/10

Skogen


To je vše, přátelé