Recenze z Jetele

Žoldák: Legie zkázy


Soldier, USA 2000, 98 minut
Režie: Paul Anderson
Scénář: David Webb Peoples
Hrají: Kurt Russell, Jason Scott Lee, Connie Nielsen
Hudba: Joel McNeely

Jak udělat perfektního vojáka ? Inu to je tak. Zajde se do porodnice, vybere se dítě, které nejvíc řve a nejvíc vypadá jako Kurt Russell. Takové děcko se strčí do třídy, kde mezi hlavní předměty patří tělocvik a výplach mozku a po ukončení sedmnáctileté školní docházky se osvalený tupý jinoch stane členem elitní jednotky osvalených tupých jinochů. A tak se zrodil Todd. V následujících letech ho čekala jen a pouze tvrdá, nekončící a stereotypní řež. Prošel několika válečnými konfikty, zabil spoustu nevinných civilistů, ale ani jednou přitom neprojevil sebemenší lítost. Nebylo to tím, že by byl zlý. Kdepak. Byl pouze tupý. Nevědoucí. Ale to se mělo změnit... Armáda totiž usoudila, že vykrádat kolíbky není v 21.století ten nejefektivnější způsob doplňování svých řad a začala si děti pěstovat sama ve zkumavce. A když takto získala sadu vojáků mnohem lepších než byli ti předchozí, zcela logicky (?) se rozhodla staříky připravit o zbraně a do boje už je neposílat. Ale nejlepší ze starých vojáků (náhodou to byl zrovna Todd) byl zabit v boji muže proti muži coby důkaz nadřazenosti nového nad starým. Tedy, alespoň se zdálo, že je mrtvý... kdyby si páni oficíři pustili třeba Terminátora 2, seznali by, že ne každý kdo nehybně leží a nedýchá je mrtvý. Ano, správně, Toddovi naskočil záložní zdroj, a to zrovna ve chvíli, kdy byl vysypáván na jakousi odpadní planetu v samotné řiti vesmíru. Zanedlouho Todd zjistil, že planetka není lidmi opuštěná, ale v rozporu s vládními nařízeními tu vegetuje komunita skorohipíků, která se ovšem na návštěvy zvenčí netváří zrovna nadšeně. Při svém pobytu mezi těmito civilisty začal seržant Todd chápat, že ho armáda o něco připravila.. Porozumění, Láska a Sex pochopitelně ve vojenské škole místo neměly (teda ten sex možná jo, ale ve filmu o tom není ani náznak). Avšak zrovna když Todd uroní svou první slzu (dojemné..? ne.) přilétá armádní loď plná zánovních vojáků, kteří se zde mají procvičit v terénu, což zahrnuje i pobití případných civilů, kteří tam beztak nemají co dělat. A to se Toddovi nelíbí. Ani trochu. Co tedy hodlá udělat ? "I'm gonna kill'em all, sir." Zní to jako dobrá akční zábavná pohodička ? Ale není.

Jak udělat perfektní film ? Způsobů je několik, ale v případě Soldiera byly všechny ignorovány. Přitom sestava tvůrců byla hvězdná: Scénář sesmolil David Webb Peoples, z jehož pera vzešly chuťovky jako Blade Runner, Twelve Monkeys nebo vcelku dobrá variace na Aliena, Leviathan. Kameru dostal do ruky David Tattersall - týž člověk jako v případě SW: Epizode I. Před kameru si stoupl Kurt Russell. Ale hlavním magnetem byl pro mě režisér, autor Mortal Kombatu a Event Horizonu, Paul Anderson. No a pak se něco podělalo. Výsledkem je něco mezi nudou a fraškou, vše proloženo řekněme třemi celkem prďáckými momenty/hláškami, které by si bývaly zasloužily dostat se do lepšího filmu. Většinu děje vyplňuje plátno Russellova tvář, na níž je jako chcíplá žába usazen zcela neměnný výraz a divák si může jen domýšlet, jaké úžasné dramatické změny probíhají v mysli Vojáka ocitnuvšího se mimo ochranná křídla armády.. achjo.. což dokonale zabíjí film, který jinak mohl být dobrou akčkou. Vizuální stránka není nijak strhující, přičemž by strhující být měla při 80 miliónech dolarů, které Soldier stál.

Už mě nebaví o téhle nepovedenosti psát, takže to nějak ukončím: Soldier je béčko, které si zkusilo hrát na něco víc a tuze na to doplatilo. Soldier je film tak blbý, že vás párkrát přivede k úsměvu nad všemi těmi "emocemi"; ale je to úsměv nakyslý, hlavně jestli máte rádi Paula Andersona a/nebo jste platili vstupné. Soldier je tvrdá lekce pro Andersonovy fanoušky i PA samotného, anžto se tento film stal v US propadákem. A vám doporučuju nechat ho propadnout i u nás.

Hodnocení: 4/10

Well


To je vše, přátelé