Recenze z Jetele

Ospalá díra


Sleepy Hollow, USA 1999, 111 minut
Režie: Tim Burton
Scénář: Kevin Yagher
Hrají: Johnny Depp, Christina Ricci, Miranda Richardson
Hudba: Danny Elfman

Byl vyslán do Ameriky, aby bojoval. Boj, krev, smrt, to miloval nade vše. Na černém koni, v černém plášti a brnění, zašpičatělé zuby vyceněné v ďábelském šklebu, v ruce meč. Takto vyjížděl do bitev a sekajíc hlavy rozséval mezi svými protivníky strach. Takový byl německý žoldák (Christopher Walken), dokud jej poblíž zapadákova jménem Sleepy Hollow nezastavila skupinka vojáků. Němec byl sťat vlastním mečem a pohřben hluboko v lese.

Je rok 1799, blíží se přelom století, a mladý newyorský konstábl Ichabod Crane (Johnny Depp), průkopník moderních vyšetřovacích metod, je soudcem (Christopher Lee) vyslán do Sleepy Hollow, aby vyřešil tři záhadné vraždy. Vraždy velmi podivné, neboť hlavy obětí nebyly nalezeny. Ichabod tedy vyráží vstříc svému případu ozbrojen logikou a nejnovějšími technickými vymoženostmi, vyráží bojovat s duchem.

V ponuré vesničce na Ichaboda čeká velké překvapení - zjišťuje, že všichni obyvatelé věří v existenci vraždícího přízraku bezhlavého německého žoldáka, sbírajícího hlavy svých obětí, neboť o svou vlastní přišel. Přísně logicky uvažující Crane, považující historky sedláků za nesmyslné blábolení, se pustí do vyšetřování. Jeho svět se začne hroutit v okamžiku, kdy se stane svědkem vraždy jednoho ctihodného občana - přízračný bezhlavý zabiják opravdu existuje.

Dcera místního zbohatlíka Van Tassela Katrina (Christina Ricci), příležitostná čarodějnice, se do detektiva zamiluje a s její pomocí se Ichabod rozhodne přijít záhadě na kloub. Po setkání s lesní vědmou je mu odhaleno místo posledního odpočinku bezhlavého jezdce. Ve stromě, pod nímž je žoldák pohřben, najde Crane chybějící hlavy obětí a po odkrytí hrobu zjišťuje, že schází ještě jedna hlava - žoldákova. Vše nasvědčuje tomu, že přízrak nevraždí samovolně. Někdo jej využívá jako nástroj své pomsty...

Režisér Tim Burton se po delší době vrací, tentokrát s filmovým zpracováním příběhu Washingtona Irvinga "Legenda o Sleepy Hollow". Vizuální génius Burton nechává na plátně rozehrát bizarní příběh balancující na pomezí hororu a komedie, to vše prodchnuté notnou dávkou magie a mystična. Nádherná "podzimní" atmosféra, utlumené barvy připomínající místy až černobílou éru filmového hororu, fantasticky pokroucené stromy, dýňové lucerny v polích, větrný mlýn s potrhanými lopatkami, to vše tvoří děsivé jeviště pro hlavní aktéry. Zatímco Crane s podivným optoskopem na očích a mechanickým mosazným "drápkem" v ruce zkoumá čtrnáct dní starou mrtvolu, paradoxně pořád ještě natlakovanou čerstvou krví, ďábelský jezdec bez hlavy tryskem projíždí potemnělým lesem zahaleným v mlze k vesnici, aby vyhledal svou příští oběť. Mlžné cáry zhasí pochodně a nemrtvý jezdec jedním plynulým pohybem zbaví farmáře hlavy, aby totéž o pár okamžiků později udělal s jeho manželkou a dokonce se svědomitě vrátí i pro dítě. Přes obrovský měsíc se naklání groteskně zkreslená silueta Stromu mrtvých a vy máte pocit, že se mlha vylévá z plátna a kroutí se vám okolo nohou. Pak zaslechnete již jen dusot kopyt a svistot sekery...

Tenhle film má to, čemu se říká DOKONALÁ ATMOSFÉRA. Magie, mystično, akce, láska, krev, romantika - to vše a ještě o trochu víc naleznete v jedné takové zastrčené a nenápadné Ospalé Díře.

Hodnocení: 8/10

Skogen


To je vše, přátelé