Recenze z Jetele

Vřískot 2


Scream 2, USA 1997, 116 minut
Režie: Wes Craven
Scénář: Kevin Williamson
Hrají: Neve Campbell, Courteney Cox, David Arquette
Hudba: Marco Beltrami

Milovníci hororu se konečně dočkali. Po asi dvou letech dorazilo na plátna našich kin pokračování úspěšného "vyvražďováku" Scream Wese Cravena. Toto dílo nebylo výjimečné jen díky námětu, který zpracovávalo (přece jen převést téma, které bylo do té doby automaticky odsuzováno k potupné videodistribuci, je poměrně odvážný kousek), ale i proto, že seznámilo širší obecenstvo s hororem formou značně odlehčenou.

Nebudeme se ovšem tvářit, že Scream byl vytvořen pro naprosté hororové analfabety - velká část (velmi povedených) narážek a vtípků reagovala právě na klasické béčkové hity typu Pátek 13. či Noční můra v Elm street. Pokud se tedy v oblasti hororů příliš neorientujete, zřejmě nepochopíte, proč byla pokračování Noční můry označeny za humus, případně proč nemáte říkat "Hned jsem zpátky", a tudíž se sice bavit budete, ale jen tak napůl.

Toliko k dílu prvnímu. Ve dvojce se opět setkáváme se starými známými, nebo alespoň s těmi, co přežili masakr v jedničce. K Sidney, Deweymu, Randymu a Gale Weathersové přibyli nepravý vrah z jedničky Cotton, kámoš videomaniak, vlezlá novinářka z místního plátku a spousta krásných mladých lidí na zabití. Ano, i ve dvojce jde jen a jen o vraždění.

Takže příběh. Scream 2 se odehrává asi po roce, kdy jsou již hrdinové na vysoké škole a do kin právě přichází film podle jejich zážitků. Na premiéře je maskovaným vrahem zabita dvojice studentů a opět se rozjíždí kolotoč vražd a podezření. Ačkoliv je děj postaven na kvalitním základě a originální zápletce, není již tak překvapující jako první díl. To se autoři snaží (celkem vtipně) ospravedlnit (Randyho) přednáškou o (ne)kvalitě pokračování, ale to nic nemění na tom, že se ke konci již seznam podezřelých a jejich potenciálních obětí povážlivě tenčí a proto není těžké (při troše fantazie) odhalit vraha dříve než v posledních deseti minutách filmu. škoda také je, že autoři Scream 2 neukončili podobně geniální pointou jako jedničku - v tomto případě se jedná pouze o dopracované vykradení jedné hororové klasiky.

Celkově je Scream 2 pohodový vyvražďovák, který navíc může nabídnout pár skutečně vymakaných scén a odkazů (třeba narážka na Scream a Tori Spellingovou). A i když nedosahuje kvalit svého předchůdce (přece jen jde o sequel), pořád poskytuje skvělou zábavu tomu, komu nevadí trocha krve a drsnější humor.

Hodnocení: 8/10

Skogen


To je vše, přátelé