Recenze z Jetele

Odplata


Payback, USA 1999, 100 minut
Režie: Brian Helgeland
Scénář: Brian Helgeland
Hrají: Mel Gibson, Gregg Henry, Maria Bello
Hudba: Chris Boardman

Porter je tvrďák z povolání. Nemá křestní jméno, nemá ani vtipnou přezdívku. Taky nemá sedmdesát tisíc dolarů, které by ovšem mít měl, protože si je poctivě ukradl (jiným zlodějům). Zato má ale dvě kulky v zádech a zlost - takovou zlost, která mu nedovoluje odebrat se na věčnost a žene ho z pitevny zpátky do míst, kde na něj slizký kamarádíček Val ušil boudu. Porter se vrací.. s nabitou pistolí v ruce, pochopitelně.

Jeden z těch lepších filmů, které tento rok rozsvítily plátna světových kin, má stejně úsečné jméno jako její hlavní (anti)hrdina: Odplata. Jak jsem již nastínil, děj se točí kolem Portera a jeho plánu pomstít se a znovuzískat své peníze, což je přesně 70 000 $; ani o chlup míň, ale ani o chlup víc. Na to nezapomínejte, bavíme se tu totiž o v podstatě slušném a zásadovém chlapovi. Porter je vůbec zajímavý týpek, tak trochu připomíná Riggse z prvního dílu Smrtonosné zbraně (Lethal Weapon), ale jsou zde zásadní neshody: Zatímco Riggs byl ze začátku dosti nevyrovnaný jedinec s občasnými, později potlačenými záchvaty brutality, Porter je ve vraždění zcela klidný, brutální je pořád a nijak to do budoucna měnit nehodlá. Jedinou bezpochybnou podobností těchto postav tak zůstává podobnost fyzická, což bude zřejmě do značné míry ovlivněno faktem, že obě stvárnil Mel Gibson. Tak trochu to vypadá, jako by si paní Riggsová zašpásovala s Terminátorem a Porter byl výsledkem tohoto nečistého spojení. Ale dost již zbytečného opisování muže, který sám víc jedná než mluví. Co tedy Porter podnikl, když se vylízal ze zranění a znovu vstoupil do ulic nejmenovaného pošmourného města?

Jeho první zastávka byla u manželky, která sehrála takříkajíc klíčovou roli v jeho okradení, neboť právě ona mu napálila pistolí do zad. Než se s ní teď stačil usmířit, přibyla k manželce předpona "ex-". Ne, že by se s ním snad rozvedla, naopak si zavedla (heroin do žíly) a následně ex-la. To Porterovi na náladě nepřidalo. Na tomto místě by se slušelo říct, že Mrs.Porter se pokusila o vraždu ani ne tak ze zištných důvodů, jako kvůli záporákem Valem ve vhodný čas podstrčené fotografii jejího muže objímajícího se s mladší, hezčí a chytřejší dívkou. Možná si zasloužila lepší smrt. Ale co, život jde dál..

Stačila chvíle usilovného přesvědčování různých podsvětních krys a myší, což se pochopitelně neobešlo bez trochy té krve, aby se Porter dostal až ke své přítelkyni z fotografie a nakonec i k Valovi. Val Resnick, sadomasochistický slabošský slizoun soudě dle příjmení evropského původu, však prachy neměl, neboť si za ně koupil členství v zločineckém syndikátu. Navíc záporně odpověděl na Porterovu kuřáckou žádost "Máš oheň?" Co s takovým člověkem? ..zastřelit? Jo..
A jedeme dál. Peníze tedy držel ve spárech syndikát, ten si je však hodlal ponechat. Navíc zkusil Portera zlikvidovat. Co s takovým syndikátem? ..vystřílet? No jo.. :)

Zbytek příběhu popisovat netřeba. Jak vidno, není děj z nejkomplikovanějších, což je ale spíš ku prospěchu věci. Odplata je teprve třetím režisérským počinem Briana Helgelanda, avšak coby scénárista už má Helgeland za sebou filmy jako Spiknutí (Conspiracy Theory, lehce nadprůměrná špionážně/komediální záležitost, kde hodného a paranoidního Gibsona honí zlý a plešatý Patrick "Pickard" Stewart), Postman - Posel budoucnosti (tento smutně pitomý Costnerův úlet do postkatastrofické budoucnosti netřeba představovat) či L.A. Přísně tajné (L.A. Confidential, výborná detektivka s perfektní retro atmosférou). S posledně jmenovaným filmem má Odplata společného právě onoho ducha let dávno minulých, ale zatímco L.A. Přísně tajné nás zavedl do počátku padesátých let neblahého dvacátého století, Odplata odkazuje na léta sedmdesátá. Herci byli vybráni a dirigováni s citem a i menší role jsou zvládnuty skvěle, navíc se mnohdy jedná o herce převážně televizní a na plátně tudíž působící neotřele. Mafiánští bossové jsou bezchybní a je radost na ně pohledět. Za zmínku stojí také u nás prakticky neznámý Gregg Henry v roli padoucha. Tedy, toho zlého padoucha, Vala. Hodný padouch Gibson odvádí standardně nadprůměrný výkon.

Jestli vám to ještě nedošlo, Odplata je vysoce zábavný film, kterému bych sice rád něco podstatnějšího vytknul, jenže ono-jaksi-snad-ani-není-co. Jestli nejste militantní odpůrci násilí (:)) na filmovém plátně a jste ochotní fandit Porterovi, schopnému zastřelit neozbrojeného muže ležícího na zemi, vydejte se do kina na tento "příběh o grázlovi, kterej přechcal ještě větší grázly".

Hodnocení: 7/10

Well


To je vše, přátelé