Recenze z Jetele

Poslední pokušení Krista


The Last Temptation of Christ, USA 1988, 164 minut
Režie: Martin Scorsese
Scénář: Paul Schrader
Hrají: Willem Dafoe, Harvey Keitel, Juliette Caton
Hudba: Peter Gabriel

Tak jsem navštívil po Životu Briana i druhý "biblický" film, který byl u nás prezentován v rámci Projektu 100, a sice Scorseseho adaptaci Kazantzakisova románu Poslední pokušení Krista.

Tento film v době svého vzniku (1988) vyvolal řadu protestů hlavně ze strany křesťanské církve, veřejností však byl přijat poměrně vřele a patří údajně k nejlepším Scorseseho filmům. Církev se však na toto příliš neohlížela a filmu vytýkala, že podává Ježíše naprosto odlišně od toho, co známe z Bible. Tyto reakce byly ale nepřiměřené a autoři je zřejmě předvídali, neboť v úvodu je vysloveně řečeno, že NENÍ postaven na Bibli, nýbrž na románu od Nikose Kazantzakise.

V Posledním pokušení je Kristův příběh opravdu podán mírně odlišně, hlavně co se týče samotného Ježíše a úlohy Jidáše. Ježíš (Willem Dafoe) je troska, kterou pronásleduje hlas Boha. Ježíš se ale nedokáže smířit s tím, že je vyvolen, a proto kolaboruje s římskými vojáky a vyrábí jim kříže, aby si Bůh vybral jiného. Časem se se svojí úlohou smíří a jeho cesta se odvíjí z větší části tak, jak je prezentována v Bibli. Pouze Jidáš (Harvey Keitel) je narozdíl od originálu Ježíšem ke své zradě dlouho přemlouván a doslova donucen, a jeví se "kladněji" než Kristus, který je v nitru srab a ne Biblí prezentovaný Spasitel.

Hlavní část příběhu se rozvíjí ale teprve v poslední části, v okamžiku ukřižování. Ke kříži přistupuje dívka, která prohlašuje, že je Ježíšův anděl strážný, a sundá Ježíše z kříže. V tom okamžiku dostává Ježíš "druhou šanci" - žít tak, jak vždy chtěl, mít ženu a děti. Tak, doprovázen andělem (Juliette Caton), postupně zestárne a v okamžiku, kdy se chystá zemřít, přicházejí k němu apoštolové a Jidáš. Anděl je odhalen jako Satan a Kristus ve snaze o odpuštění prosí Boha o další šanci. A dostává ji, opět se objevuje na kříži...

Poslední pokušení je film výborně řemeslně zvládnutý, pouštní exteriéry jsou vysoce působivé, perfektní kostýmy a etnická hudba skvěle podbarvují ráz doby na počátku našeho letopočtu. Hlavní devizou tohoto filmu jsou ale herci, hlavně představitelé hlavních rolí excelují. Willem Dafoe jako Ježíš působí rozhodně lépe a přirozeněji než ublížené chudinky, které páchaly dobré skutky v jiných filmech. Harvey Keitel svého Jidáše také zvládl na výbornou a v miniroličce Piláta Pontského se objevil i David Bowie.

V tomto filmu autoři ukázali trochu jinou (možnou, ale ne potvrzenou) stránku Kristova života a vzniku křesťanství, což jistě potěší. A navíc je to vysoce profesionálně natočený film, sice bez milionových rozpočtů, ale rozhodně zajímavý. Pokud nejste křesťané, případně pokud vám jisté zlidštění Ježíše nevadí, rozhodně se do kina vydejte.

Hodnocení: 8/10

Skogen


To je vše, přátelé