Recenze z Jetele

Johanka z Arku


Joan of Arc, Francie 1999, 160 minut
Režie: Luc Besson
Scénář: Luc Besson, Andrew Birkin
Hrají: Milla Jovovich, John Malkovich, Dustin Hoffman
Hudba: Eric Serra

Před dávnými věky, v době, kdy Anglie vedla s Francií dlouhou a vytrvalou válku, se odehrál příběh, který se na filmové plátno rozhodl převést jeden z nejznámějších francouzských režisérů Luc Besson. Příběh prosté vesnické náboženské fanatičky, která se stala zachránkyní Francie. Dívky známé pod jménem Johanka z Arku.

Pro dějepisem nedotknuté osoby lze shrnout základní historická fakta asi takto: Angličani dobývají Francii, objeví se mladá holka, které budoucí francouzský král svěří vojsko, ona nakope Anglány a je upálena. Besson se tohoto schématu držel poměrně věrně, a i když sem tam přidal prvky řekněme nadpřirozené, nepůsobí v kontextu historického dílka nepatřičně.

V úvodu filmu vidíme malou Johanku, jak v kostele popisuje svá první vidění, načež je jí doporučena, aby se těmito viděními řídila. Šťastná Johanka poté na louce nachází meč - podle ní evidentně znamení od Boha. Vrací se do vesnice, aby se pochlubila rodičům, ale přichází přímo mezi anglické vojáky, plenící její domov. Angličané jí přímo před očima zabíjejí sestru a Johanka (jako v každém správném holywoodském filmu:-)) je začíná upřímně nenávidět.

Klasickým filmovým skokem se dostáváme na hrad nástupce francouzského trůnu Karla (John Malkovich). Poslové přinášejí zprávu, že Bohem vyvolená dívka se blíží na hrad, aby Karlovi nabídla své služby. Nedůvěřivý Karel se na popud své nevlastní matky (Faye Dunaway) rozhodne dívku přijmout. Aby vyloučil, že dívka je podvodnice snažící se ho zabít, nastrčí na své místo kapitána své stráže. Když Johanka (Milla Jovovich), údajný Boží posel, záměnu okamžitě odhalí a pak Karlovi popíše své vize, nabádající ji k tažení na Angličany obležený Orleans, rozhodne se jí panovník vyhovět. Za pár dní již Johanka se svým vojskem táhne na Orleans, aby dokázala, že je skutečně tou, v kterou doufá celá Francie.

Po příjezdu do Orleans dojde k menší roztržce mezi Johankou a jejími generály - ti odmítají poslouchat fanatickou holku. Johanka se na to konto ostříhá, generály seřve a naštvaná odchází spát. Po probuzení ji čeká nemilé překvapení. Vojsko vyjelo do bitvy bez ní. Okamžitě vyráží na bojiště, aby viděla své vojáky, jak se stahují z bitvy. Svou přítomností a nadšením se jí podaří prchající vojáky znovu zmobilizovat a v první linii útočí na anglické vojsko. Vedena svými vizemi se bezhlavě vrhá na nepřátelské opevnění a i přes vážné zranění se jí daří něco, v co nikdo nedoufal. Angličani se stahují a již nic nebrání slavné korunovaci Karla právoplatným králem Francie.

Další filmový skok a jsme u bran Paříže, kterou se Johančino minivojsko marně snaží dobýt. Novopečený král Karel VII. ale už má, co chtěl, a Johanka pro něj začíná být nebezpečná, neboť výrazně ohrožuje slibně se rozvíjející diplomatická jednání. Ale správný král musí být rozhodný a napadá jej jedno velmi elegantní řešení: zrada. A tak než se Johanka rozkouká, je zatčena a obviněna z několika trestných činů nošením mužských šatů počínaje a kacířstvím konče. No a jak to s Johankou dopadlo je už známo z historie...

Johanka se podle mého názoru celkem povedla. Poměrně atraktivní námět byl zpracován k celkem solidně, zvlášť jsem ocenil jistou nejednoznačnost vysvětlení Johančiných vizí, takže každý si je může vyložit podle svého gusta. Je sice pravda, že "vysvětlovací" část filmu, kdy Johanka mluví se Svědomím (Dustin Hoffman), je možná až trošku moc dlouhá a přeplácaná vizemi, ale na druhou stranu je ono vysvětlování občas zábavné (meč v poli na několikerý způsob).

Tento film rozhodně zaujme také hereckým obsazením. Milla Jovovich v titulní roli podává obdivuhodný výkon, aby také ne, když byla Johanka napsána výhradně kvůli ní a pro ni. Mille zdatně sekundují John Malkovich jako Karel a Dustin Hoffman, z něhož je ale většinou vidět jenom nos a plnovous. Dalším kladem filmu jsou kostýmy - zvlášť na hradě Karla nebo při korunovaci je poznat, že kostyméři si opravdu vyhráli. Všichni mají navíc bezva středověký účes. V bitevních scénách máme zase možnost obdivovat opravdu nádherná brnění, hlavně tedy na francouzských vojácích - na Angličanech asi nějak šetřili.

Johanka je zkrátka velmi zajímavý historický film s dobrými hereckými výkony, krásnou českou přírodou v exteriérech, realistickými bitvami a i špetka humoru se najde. A když překousnete malinko roztahanější závěr a panorama města Orleans, padnoucí na břeh Slezské Harty jako pěst na oko, bylo by škoda, aby vám unikl.

Hodnocení: 7/10

Skogen


To je vše, přátelé