Recenze z Jetele

Halloween: H20


Halloween H20: Twenty Years Later, USA 1998. 85 minut
Režie: Steve Miner
Scénář: Robert Zappia
Hrají: Jamie Lee Curtis, Adam Arkin, LL Cool J
Hudba: John Ottman

Jak už asi víte, H20 není voda. H20 je krev. Červená, teplá a osvěžující.

Šesté pokračování legendárního horroru přichází na plátna kin dvacet let po nepřekonatelném prvním dílu a přináší zpět do hry všechny oblíbené ingredience: Jamie Lee Curtis, maniaka s velkým kuchyňským nožem a partu nadržených teenagerů. Děj se tradičně odehrává na malé ploše, tentokrát je to areál soukromé školy v Severní Kalifornii, jejíž ředitelkou je jistá Keri Tate, dříve Laurie Strode. Zlé sny, které tuto sympatickou dámu středního věku pronásledují, mají svůj původ ve dvacet let starých událostech; to jim však nikterak neubírá na intenzitě. Není divu, kdyby vaše sestra jednoho krásného večera zemřela rukou patnáctiletého brášky a tento klučina se pak pokoušel svou sbírku trofejí rozšířit také o váš skalp, jistě by vás na nějakou dobu přešel humor. Ale dvacet let je přeci jen dlouhá doba a navíc Laurie viděla Michaela Myerse, vraha v bílé masce, uhořet - takže se strachuje o život svůj a svého už-zítra-o-halloweenu-sedmnáctiletého syna zbytečně, nebo ne ? Ehmm.. ne :) Myers je pochopitelně zpátky a má jasnou představu o halloweenské oslavě:
Trick or treat till the neighbors gonna die (of fright). Michael patří do skupiny maniaků inteligentních a mlčenlivých, nevrhá se za každou cenu na nejbližší oběť a neuslyšíte ho křičet radostí ni bolestí. Své akce pečlivě plánuje a vymýšlí nejefektivnější (a nejefektnější) způsoby terminace vybraných jedinců. Pohybuje se zásadně krokem, kterým však své zoufale sprintující oběti vždy spolehlivě dostihne. Rána hasicím přístrojem do hlavy ho vyřadí maximálně na deset sekund; probodnutí sekerou, nožem či třeba vlajkovou žerdí na jen o málo delší dobu. Ano, děti, toto je skutečně muž hodný obdivu a následování.

Halloween: H20 je sice sedmým dílem v sérii, ale jeho tvůrci se rozhodli ignorovat veškerá předchozí pokračování počínaje Halloweenem 3. Bylo to správné rozhodnutí, neboť z prvotního halloweenského kmene vyrašila nehezká větev bídné kvality; než by se scénáristi pokoušeli naroubovat nový příběh na ni, moudře ji uťali. Důvod, proč se vůbec vraceli k tak staré látce, tkví v nově probuzené oblibě horrorů, nastartované Kevinem Williamsem a jeho filmem Scream. Williams má prsty i ve scénáři H20 a ve stylu Vřískotů ho prošpikoval několika narážkami na jiná slavná díla žánru - např. hned ze začátku filmu vybafne do záběru postava v hokejové masce, zahlédneme auto z Hitchockova Psycha (včetně původní řidičky, dnes již stařenky), v televizi běží Scream 2, hlídač Ronny je podle mě blízký příbuzný zástupce Deweyho z Woodsborrow a když teenager řekne "I'll be right back", zemře pochopitelně strašnou smrtí :) Je zde ovšem znatelný rozdíl: V sérii Scream je každé žánrové klišé zvýrazněno do té míry, aby se stalo předmětem veselí spíše než čehokoliv jiného. H20 nám většinou klišé předkládá tak jako před (dvaceti) lety, bez omáčky a úsměvného podtónu a kdyby byly z H20 odstraněny všechny popkulturní reference screamoidního typu, nijak výrazně by to jádro filmu a jeho vyznění nezměnilo. Je také třeba zdůraznit, že v průběhu děje zemře mnohem méně lidí, než je v kraji zvykem, ale přesto divák pociťuje nebezpečí intenzivněji. To dává naději, že se ještě někdy v budoucnu setkáme s horrorem, u kterého bychom se mohli opět skutečně bát..

Jak již bylo řečeno, Michael Myers je jednička. Jen jeden člověk se s ním může měřit - jeho vlastní sestra. Podobně jako blahé paměti Ripley přestává i Laurie nakonec prchat před tím, co ji celý život pronásledovalo a staví se problému čelem (a čepelí). Jamie Lee Curtis zvládla svoji roli na výbornou a když se Laurie Strode s požárnickou sekerou v ruce vydává do noci, odhodlaná vyřešit neshody v rodině jednou provždy, kterážto scéna je podbarvena slavným hudebním motivem z prvního Halloweenu, nemůže fanoušek nezachrochtat blahem. Na druhou stranu, někomu možná přijde zmíněná obyčejnost, "klasičnost" a předvídatelnost děje hloupá a frustrující. H20 je zkrátka film pro určitou skupinu diváků a v tento moment už asi víte, jestli do ní patříte.

H20 není nijak geniální či zlomová záležitost. Je to v podstatě jen poctivé béčko, jaké by mělo jít každou sobotu večer v televizi. Ale poctivá horrorová béčka jsou v dnešní době nedostatkovým zbožím, a tak nezbývá, než se na ně vypravit do kina. Tož běžte.

Hodnocení: 7/10

Well


To je vše, přátelé