Recenze z Jetele

Galaxy Quest


Galaxy Quest, USA 1999, 102 minut
Režie: Dean Parisot
Scénář: David Howard
Hrají: Tim Allen, Alan Rickman, Sigourney Weaver
Hudba: David Newman

"U Grabtharova kladiva, vyvázli jsme," podivil se doktor Lazarus a potřásl svou podivně tvarovanou hlavou. Pilot Laredo si ulehčeně oddechl. "Bylo to příliš snadné," ozval se velitel vesmírné lodi Protector komandér Taggart. A skutečně, na monitoru se objevilo několik nepřátelských plavidel, která okamžitě zaútočila. "Útočí na nás," zachrchlal z reproduktoru lodní počítač a Tawny Madison, prsatá blondýna zastávající úlohu komunikačního důstojníka, varování briskně zopakovala. Technik Chen na monitoru pozoroval nalétávající lodě. Komandér se ve velitelském křesle narovnal a jeho rozkaz porušil napjaté ticho panující na můstku. "Aktivujte Omegu 13!" Pokračování příště...

V sále se rozsvěcejí světla a návštěvníci conu nadšeně aplaudují, vždyť právě viděli ztracenou epizodu jejich oblíbeného sci-fi seriálu Galaxy Quest! A nyní se všichni třesou na zlatý hřeb programu - představitelé posádky vesmírné lodě Protector budou rozdávat autogramy! Fanoušci vyvolávají své hrdiny, dostávají se do varu a v herci se zákulisí připravují na své vystoupení.

Zatímco Sir Alexander Dane (Alan Rickman), představitel emzáckého doktora Lazara, brečí nad ztracenou kariérou shakespearovského herce, ostatní čekají na Jasona Nasmitha (Tim Allen) alias komandéra Taggarta a probírají své životní neúspěchy poté, co se seriál přestal vysílat - od té doby jejich výstupy stojí převážně na conech, fanouškovských setkáních a reklamních akcích při otvírání supermarketů. To ale nevědí, že vše se brzy změní - mezi fanoušky je totiž i delegace mírumilovných chobotnicovitých ufonů, kteří seriál považují za historický dokument a chtějí po posádce Protectoru, aby jim pomohla vyhrát válku proti odporným kosmoještěrkám. A protože Jason a spol. vědí, že ufoni přece neexistují, jdou s radostí do akce s nadějí, že je čeká velký comeback.

Herci jsou transportováni na přesnou (a funkční) kopii Protectoru a po počátečním šoku se rozhodnou, že neustále se culící enadrplaneťany s legračními hlasy nemůžou zklamat a že znovu budou hrát své role, tentokrát ovšem v reálu a s pěkně naštvaným ještěrčím šéfem Sarrisem za zadkem. A tak se Jason opět posadí do křesla na můstku, Tommy Weber (Daryl Mitchell) si vzpomene, jak kdysi jako Laredo Protector pilotoval, Gwen DeMarco (Sigourney Weaver) znovu přiblble papouškuje hlášky z počítače, Fred Kwan (Tony Shalhoub) se usídlí ve strojovně, Alexander Dane se ze všech sil snaží vyhnout "povinnosti" před každou větou říkat "u Grabtharova kladiva" a Guy (Sam Rockwell), "bezejmenný člen posádky číslo 6", se snaží ostatní přesvědčit, že musí podle pravidel seriálu každou chvíli zemřít.

Pokud vám výše popsané situace připomínají Star Trek a šílenství okolo něj, jste na správné adrese. Tvůrci Galaxy Questu se kultovním Star Trekem nechali inspirovat a film postavili na myšlence "co by se asi tak stalo, kdyby to všechno fungovalo". Tím pádem vznikla dokonalá ST parodie, probírající všechno okolo seriálového kultu od chování fanoušků na conech po pózu, jakou komandér ve svém křesle zaujímá - najdeme tu skupinku dětí mající technické plány Protectoru v malíčku, inženýra pronášejícího monotónním hlasem cosi o rekonfiguraci solární matrice (nebo tak něco), trošku pokažený triumfální výlet z hangáru, povinného mimozemšťana v posádce a spoustu jiných věcí, které známe právě ze Star Treku.

Zkrátka Galaxy Quest je nádherně natočená parodie, bez hluchých míst, se skvělými hereckými výkony, fantastickými triky, chytlavou hudbou a hromadou vtipů a vtípků, narážejících na nás, cvoky do sfi-fi a hlavně do Star Treku. Pokud vám tedy říkají něco jména Enterprise, Kirk nebo Picard, je pro vás Galaxy Quest povinností. A pokud jste Star Trekem netknutí, bavit se budete také, i když ne tolik, jako trekkies mezi námi.

Hodnocení: 9/10

Skogen


To je vše, přátelé