Recenze z Jetele

Blade


Blade, USA 1998, 120 minut
Režie: Stephen Norrington
Scénář: David S. Goyer
Hrají: Wesley Snipes, Stephen Dorff, Kris Kristofferson
Hudba: Mark Isham

Konečně jsme se dočkali. Po záplavě relativně šitoidních filmů v několika posledních měsících srdce milovníka nadupaných zahláškovaných akčňáren zaplesá - přichází Blade. O Bladeovi se (alespoň u nás) moc nemluvilo, v kinech neběžely trailery rok dopředu, a proto jeho objevení na mě působilo jako blesk z čistého nebe. Nebo spíš pekla. Blade je jeden z filmů, kvůli kterým asi vzniklo a do celého světa se rozšířilo slovo COOL.

A o čem Blade je? O upírech. A upíři jsou svině. Nebo alespoň velká většina z nich. Onu čestnou vyjímku tvoří právě Blade (Wesley Snipes), "denní tvor", bytost se všemi výhodami upíra a s žádnou z jejich slabostí. Měl totiž kliku a stihl se narodit dřív, než jeho matka, z které si udělal jakýsi upír přesnídávku, úplně zmutovala. I tak jsou Bladeovy geny silně ovlivněny upíří DNA, ale přesto zůstává více člověkem. Tudíž mu opalování (i když je to černoch) nevadí, stříbro bere jen jako munici a česnek si nedává na topinku, ale rovnou do žil. Je totiž zakukleným upírem a česnekovou esencí potlačuje svojí touhu po lidské krvi. Zajímavé je, že onen extrakt nepůsobí na ostatní upírské vlastnosti - nadlidskou sílu a schopnost regenerace, ale to by pak Blade nebyl superman a film by stál za bačkoru.

Pracovní název The Vampire Slayer velice výstižně charakterizuje hlavní zápletku. Blade totiž neholduje sosání tělních tekutin obyvatel města, jeho koníčkem je posílat na odpočinek vlastní soukmenovce - upíry. A činí tak velmi vynalézavě. Jeho pěstoun Abraham Whistler (Kris Kristofferson) je něco na způsob Bondova Q, a tudíž Blade vlastní opravdu pestrý arzenál - brokovnici vystřelující stříbrné bodce, "obyčejné" pistole a samopaly, nabité stříbrnými kulkami s česnekovou náplní, vrhací potvornost na způsob chakramu (pro fanoušky Xeny něco úžasného - používá se úplně stejně:-)), antiupíří sprej a hlavní Bladeův atribut - katanu s vtipným zabezpečovacím systémem.

Jako hlavní nosná linie příběhu tedy figuruje vraždění upírů. Konkrétně snaha o pacifikaci mladého ambiciózního Deacona Frosta (Stephen Dorff), který chystá převrat v upíří hierarchii a touží stát se bohem, což by vedlo k jeho totální nadvládě nad lidmi. Když pomineme tento ďábelský plán, Frost je Bladeovi asi velmi nesympatický i proto, že to byl právě on, kdo jeho máti pustil žilou. Scénárista asi chtěl ulehčit Bladeovi cestu do Frostova doupěte, jelikož Bladeovu krev učinil nutným elementem právě pro onen rituál přeměny Frosta v boha. Do Bladeova života mezitím vstupuje ještě hematoložka Karen (N´Bushe Wright), která jednak vynalezne protiupíří sérum, druhak funguje jako chodící zásobárna krve a hlavně přijde na to, že když se smísí krev upíra s přostředkem proti srážení krve, udělá to roztomilé "BUM" - další Bladeova zbraň je na světě.

Blade nemá jen geniální námět, je také velmi zdařile zpracován i po vizuální stránce. Bladeův image nemá chybu - na hlavě a krku tetovaný Wesley Snipes v černém brnění, v černých brýlích, černém koženém kabátu a ověšený různými druhy zabíjedel se v klidu může zařadit mezi nejlépe vypadající komiksové tvrďáky. Když navíc přihodí nějakou údernou hlášku nebo patetické gesto, dojem je dokonalý. Exteriéry i interiéry jsou také stylové a klidně bych si v nich nějaké upíří doupě dovedl představit. Například chrám, kde se odehrává závěrečná scéna, nevypadá sice úplně realisticky, ale v rámci filmu působí naprosto přirozeně a monumentálně. A počítačové triky - to je kapitola sama pro sebe. Nádherný efekt upíří smrti při rozseknutí vejpůl je prostě k sežrání a několikeré provedení exploze hlavy po aplikaci již zmíněného protisrážlivého sajrajtu také potěší (i když mi nepřipadá pravděpodobné, že při anafylaktickém šoku někomu praskne šiška:-)).

Pokud na film Blade někde narazíte, vykašlete se na všechno, zahoďte mozek a jděte se skvěle bavit. Tenhle film za to prostě stojí.

Hodnocení: 8/10

Skogen


To je vše, přátelé