Recenze z Jetele

V kůži Johna Malkoviche


Being John Malkovich, USA 1999, 112 minut
Režie: Spike Jonze
Scénář: Charlie Kaufman
Hrají: John Cussack, John Malkovich, Cameron Diaz
Hudba: Carter Burwell

"Sedmé a půlté patro. pokud se chcete stát někým jiným, vystupte si. A pozor na hlavu, stropy jsou tu trošku nízké."

S pomocí páčidla otevíráte dveře od výtahu a nevěřícně zíráte, v prostoru mezi stropem sedmého a podlahou osmého patra normálně fungují kanceláře a úředníci v hlubokém předklonu spěchají za svými povinnostmi. V předklonu proto, že celý kancelářský komplex je směšnou zmenšeninou o výšce asi 150 centimetrů.

Po zmateném rozhovoru se senilním šéfem a po shlédnutí neméně zmateného "instruktážního filmu" konečně vstupujete do kartotéky. Tam, za regálem se spisy, tam jsou ukrytá malá dřevěná dvířka. Klasická, s panty a s kováním. Pomalu je otvíráte a zjišťujete, že překvapeně hledíte do ústí ve skále vytesaného tunelu. Vaše zvědavost je silnější než vy, cítíte, jak jste přitahováni tajemným čímsi, co čeká na konci. Pomalu se spouštíte na kolena a opatrně postupujete vpřed. Náhle se za vámi dvířka samy od sebe zabouchnou a vy padáte. Padáte dlouho a přemýšlíte nad tím vším, nad absurditou celé situace. Najednou se rozjasní a ...

Vítejte v kůži Johna Malkoviche!

Nevím jak vám, ale Craigovi, neúspěšnému loutkáři v podání Johna Cusacka, se výše popsaný příběh stal. Hned jak zjistil, co tajemná dvířka dovedou, svěřil toto tajemství dvěma ženám - své manželce Lotte a své spolupracovnici Maxine. A protože Maxine nebyla jenom atraktivní, ale i vypočítavá, navrhla Craigovi, že by mohli založit "cestovní kancelář do Malkoviche" a pěkně si namastit kapsu. A jak to tak bývá, komplikace na sebe nenechají dlouho čekat.

Stačilo, aby se Craigova manželka Lotte jednou do Malkoviche podívala, a zalíbilo se jí v něm natolik, že se zamilovala do Maxine. Maxine její city opětovala, ovšem pouze za předpokladu, že bude Lotte v Malkovichovi. Do Maxine je zamilován i Craig. A mezi nimi jako hadrová loutka poletuje chudák Malkovich. Zkrátka milostný třiapůlhelník. Zmatené, co? A aby toho nebylo málo, rozhodne se Craig získat Maxine tím, že Malkoviche kompletně ovládne - pro něj je to hračka, je přece loutkář...

Osobně nevím, jestli je tenhle film geniální nebo šílený, ale protože je mezi těmito dvěma stavy údajně velmi tenká hranice, omezím se jen na konstatování, že něco takhle zábavného jsem už velmi dlouho neviděl. Humor zde použitý má daleko do přímosti většiny současných "uprděných" komedií, vyplývá spíš z absurdity situace, místy připomíná skeče Monty Pythonů. Některé scény dokreslující příběh jsou samy o sobě k sežrání, ať už jde třeba o titulkované trauma z dětství opičáka Eliaha, průlety Malkovichovým podvědomím nebo okamžik, kdy Malkovich projde sám sebou do světa, kde je tak trochu přemalkovichováno.

Hlavní devizou filmu jsou kromě notné dávky humoru hlavně bravurní herecké výkony. Všichni zúčastnění se do svých rolí náležitě vžili a postavy působí reálně (pokud to v takovémto příběhu vůbec jde), ať už Cussackův fanatický loutkář, programová mrcha Maxine Catherine Keener, Cameron Diaz jako lehce naivní Craigova manželka Lotte, ale hlavně John Malkovich, střídající během filmu několik osobností, vizáží a životních stylů.

Na plátně se objeví i velké množství známých tváří ve vyložených pidiroličkách - například Charlie Sheen si zahrál Malkovichova přítele jménem Charlie (na konci filmu s fantastickou pleší:-)), Sean Penn zasvěceně hovoří o Malkovichovi jako o skvělém loutkáři, pozorní diváci zahlédnou i Brada Pitta, jehož tvář se na zlomek sekundy objeví při švenku kamery v televizním spotu.

Podtrženo sečteno, "V kůži Johna Malkoviche" je velmi dobře natočený, inteligentní a vtipný film s perfektními hereckými výkony a jedním z nejoriginálnějších námětů vůbec. Prostě na něj běžte a uvidíte. A pokud se vám nebude líbit, můžete si za to sami:-)

Hodnocení: 8/10

Skogen


To je vše, přátelé