Recenze z Jetele

Nadaný žák


Apt Pupil, USA 1998, 111 minut
Režie: Bryan Singer
Scénář: Brandon Boyce
Hrají: Brad Renfro, Ian McKellen, Jan Tříska
Hudba: John Ottman

V rámci Febiofestu k nám dorazil pozuruhodný snímek režiséra Briana Singera Nadaný žák (Apt Pupil). Tento film byl natočen podle stejnojmenného románu Stephena Kinga, a proto byl poměrně očekáván (alespoň mnou). Knihu jsem bohužel nečetl, ale na druhou stranu se mohu soustředit pouze na filmový přepis a nebudu jej srovnávat s románovou předlohou.

V Nadaném žákovi se setkáme s šestnáctiletým mladíkem Toddem Bowdenem, premiantem třídy a perspektivním sportovcem. Když ve škole probírají holokaust, Todd není spokojen s rozsahem učiva a rozhodne se získat nějaké informace ve školní knihovně. Tam objeví materiály o Kurtu Dussanderovi, veliteli koncentračního tábora za druhé světové války, a pozná v něm starce, s nímž jezdí stejným autobusem. Po ověření starcovy identity se Todd rozhodne získat informace z první ruky a začne starého nacistu vydírat - Kurt Toddovi řekne vše o koncentačním táboře a Todd si nechá jeho totožnost pro sebe. Po několika měsících návštěv u Kurta se začnou oba aktéři měnit: Kurt se rozvzpomíná na svou minulost a svou zručnost si ověřuje strkáním kočky do trouby a Todda pronásledují vize koncentračního tábora, přičemž v něm klíčí malý nacista. Kurt se chce vymanit z Toddova vlivu a tvrdí, že o Toddovi vše zapsal a uložil do bezpečnostní schránky - tím se jejich vzájemný vztah dostává do bodu, kdy by jeden druhého nejraději zabil, ale vědí, že se vzájemně potřebují. Ale Todd se od Kurta naučil již příliš mnoho a když jeden bezdomovec náhodou přijde na Kurtovo tajemství, začíná se schylovat k vraždě...

Oba hlavní představitelé, Brad Renfro v roli Todda i Ian McKellen jako Kurt, se do svých rolí perfektně vžili a předvedli jedny z nejlepších hereckých výkonů, jaké jsem měl možnost za poslední dobu zhlédnout. Proměnu Todda z přátelského jedničkáře na sadistického vyděrače zvládl Renfro na jedničku a McKellen vypadal, jako by se s německou uniformou narodil. Pro Čecha bude jistě zajímavá role Jana Třísky, který se v závěru objeví jako izraelský lovec válečných zločinců (s nádherným přízvukem:-)).

Nadaný žák je zkrátka prvotřídní podívaná s nádherně promyšleným vyvrcholením a rozhodně zajímavá alternativa k většině současné kýčovité filmové produkce.

Hodnocení: 9/10

Skogen


To je vše, přátelé