Recenze z Jetele

Americká krása


American Beauty, USA 1999, 121 minut
Režie: Sam Mendes
Scénář: Alan Ball
Hrají: Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch
Hudba: Thomas Newman

I přes obvyklý minimální rozsah ústeckého Febiofestu se promítaly velmi atraktivní filmy. A jeden z nich je právě Americká krása, čerstvý držitel tří zlatých glóbů, horký kandidát na oscara a podle IMDB v současné době druhý nejlepší film vůbec.

Děj filmu je trochu složitý, ale zhruba v něm jde o toto: Lester Burnham (Kevin Spacey) je ubožák. Má práci, kde ho štvou, má manželku (Annette Bening), která s ním nespí, má dceru (Thora Birch), která ho nenávidí, a jediným světlým okamžikem jeho typického dne je ranní masturbace ve sprše. To všechno nám Lester řekne hned na začátku filmu. A taky prozradí, že za pár dní bude mrtev, ale sám to ještě neví. Zato ví, že by rád svůj život od základů překopal.

Radikální přerod sebe sama začne Lester uskutečňovat v okamžiku, kdy se seznámí s kamarádkou své dcery Angelou (Mena Suvari). Tato dívčina je mezi vrstevníky proslulá díky líčení svých sexuálních příhod a zdá se, že jí pozornost starších mužů dělá dobře. Když Lester náhodou vyslechne, že za jistých okolností by se Angela nebránila bližšímu seznámení, jeho život dostává nový smysl.

Lester se vykašle na práci a začne prodávat hamburgery, od Rickyho Fittse (Wes Bentley) ze sousedství, s nímž chodí jeho dcera, si začne kupovat marihuanu, sportuje a snaží se žít tak, aby co nejvíce zaimponoval Angele. Jeho manželka Carolyn už toho má plné zuby a naváže vztah s bohatým a atraktivním majitelem realitky Buddy Kanem. Jenže Lesterovi je to jedno.

Plukovník Fitts, Rickyho otec nesnášející homosexuály, začne navíc na základě shody náhod Lestera podezírat, že má vztah s jeho synem. A jako správný zelený mozek se chce pomstít. Stejně jako Lesterova dcera Jane i manželka Carolyn. Ano, ti všichni by si přáli, aby Lester raději nežil. A tak se nedivte, že Lester umře. Prostě bum a je po něm. Konec.

Ten film je zvláštní. Jeho hlavní deviza není v překvapivé koncovce jako třeba u Šestého smyslu, Americká krása staví na komice vyplývající z vypjaté životní situace několika hlavních představitelů, z vzájemné provázanosti jejich osudů a z několika velmi zvláštních náhod. Na komice velmi černé. A samožřejmě staví na skvělých hereckých výkonech, hlavně Kevina Spaceyho a Annette Bening. Spacey v roli Lestera exceluje, jeho projev je opravdu projevem puberťáka náhle probuzeného v těle postaršího muže, jeho výraz, když ho manželka načapá s marihuanou je neodolatelný.

I když euforické výkřiky typu "nejlepší film všech dob!" bych si asi rozmyslel, nic to nemění na tom, že Americká krása je velmi kvalitní film, který by vám neměl utéct. Už kvůli Kevinovi.

Hodnocení: 8/10

Skogen


To je vše, přátelé