Recenze z Jetele

Šestý smysl


The Sixth Sense, USA 1999, 106 minut
Režie: M. Night Shyamalan
Scénář: M. Night Shyamalan
Hrají: Haley J. Osment, Bruce Willis, Toni Collette
Hudba: James Newton Howard

Ještě než jsem šel na film Šestý smysl, pochytil jsem o něm nějaké informace. Informace slibující nevšední zážitek. Slyšel jsem, že mnoho lidí jej řadí hodně vysoko ve svém top listu, slyšel jsem, že má totální pointu, slyšel jsem, že je to nejlepší role Bruce Willise, a slyšel jsem ještě spoustu dalších věcí. Všechny reakce byly silně pozitivní. Proto mé rozhodování nebylo dlouhé, když jsem zjistil, že Falcon pořádá promítání v předpremiéře a zadarmo, sbalil jsem se a vyrazil do Brna o den dřív. Ješte kontrolní otázka - bojíte se duchů?

Malcolm Crowe (Bruce Willis) je dětský psychiatr. Velmi úspěšný dětský psychiatr. Ale i mistr se někdy utne. A tak Malcolm jednoho romantického večera zjišťuje, že má nezvaného hosta. Vincent Gray (Donnie Wahlberg), který byl před deseti lety Malcolmovým pacientem, není zcela spokojen s jeho pomocí a dává to najevo revolverem. Do napjatého ticha zazní dva výstřely - Vincent první kulkou zraňuje Malcolma a drouhou ukončuje svůj život.

Filmovým skokem se dostáváme o pár měsíců dál. Malcolm stále nemůže zapomenout na své selhání v případě Vincenta Graye, ale zdá se, že osud je milosrdný. Nahrává mu malého Cola Seara (Haley Joel Osment), chlapce uzavřeného do sebe, chlapce podobného Vincentovi. A Malcolm v Colovi vidí šanci, jak se alespoň částečně zbavit pocitu viny. Zpočátku se zdá, že je Cole traumatizovaný po rozchodu rodičů, ale pravda je mnohem děsivější. Chlapec se Malcolmovi svěřuje, že jej obklopují duchové mrtvých lidí, většinou s dost děsivou vizáží, a na každém kroku jej pronásledují.

Zatímco se Malcolm snaží chlapci pomoci, jeho manželství se hroutí. Jeho žena Anna (Olivia Williams) s ním nemluví a dokonce se začíná scházet s jiným mužem. I přes to Malcolm dále pracuje na Colově případu a zdá se, že oba, psycholog i chlapec, udělali pokrok. Zprvu skeptický Malcolm začíná věřit v existenci duchů a radí Colovi, aby se jich nebál, ale naopak jim naslouchal. Vypadá to, že přízraky chtějí jen pomoci...

Dál pokračovat nebudu, mohlo by se totiž stát, že se prořeknu a naznačím další vývoj děje, a to bych opravdu nechtěl. Po skončení filmu jsem totiž vycházel z kina s pocitem, že M. Night Shyamalan, režisér a autor scénáře, není z této dimenze. Tak velmi silný a dokonale napsaný příběh se zakončením, jaké nemá v historii obdoby, mohla spáchat buďto bytost z vyšší sféry nebo absolutní génius. Možná trochu přeháním, ale zhruba to vystihuje, co si o filmu myslím.

Nadšení z příběhu ješte znásobují herecké výkony, hlavně představitelé hlavních rolí. Malcolm Crowe je bezpochyby jeden z nejlepších (ne-li ten vůbec nejlepší) Willisových charakterů, ale mé uznání patří hlavně malému Haley Joel Osmentovi. Když jeho Cola srovnám s opěvovaným Koljou nebo Anakinem ze Star Wars, můžou se jít oba zahrabat, Osment je převyšuje o několik řádů a nutí mě přehodnotit můj názor na dětské herce. Za zmínku stojí ještě nádherně vychrtlý psychopat Donnie Wahlberga.

A co říci na závěr? Možná jen to, že pokud jste Šestý smysl neviděli a nehodláte na něj v nejbližších dnech zajít, přicházíte o jednu z největších filmových událostí roku, ne-li desetiletí. A to je škoda, ne?

Hodnocení: 9/10

Skogen


To je vše, přátelé